Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раздвижване на туристическия бизнес в планините

„Пиринска идилия”, Емилиян Евдокимов

Стара планина предлага много възможности за ваканция и развлечения. Според туристическия бизнес предпочитани са по-малките семейни хотели и къщи за гости, където туристите могат да усетят истинското гостоприемство, да се насладят на местните специалитети и на чистата храна. Търсят се предимно къщи за гости и малки семейни хотели, но и при големите хотели вече има резервации до края на август. Това казва в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Дария Заричинова от сдружение на бизнеса от Регион Балкания. Експертите по туризъм от общините Тетевен, Априлци, Етрополе и Троян уверяват, че местата за настаняване, механите и ресторантите работят при мерки за сигурност в условията на коронавирус.

Туристът в Стара планина в известна степен може да се нарече облагодетелстван, защото той не зависи от отменени чартърни полети, нито от нелоялни концесионери. Природата тук е повече от бетона, нито пък се чуват багери в защитените територии. Въпреки пандемията има определено раздвижване. Търсят се предимно къщи за гости, малки семейни хотели, но и при големите хотели вече има резервации до края на август. След разрешаването да се отворят хотелите и местата за хранене, до края на юни в Троян са гостували над 18 хиляди туристи и са реализирани над 34 хиляди нощувки за този кратък период“, коментира Заричинова.

Сред вариантите за туризъм в Стара планина са планинските преходи, коннен и велосипеден туризъм, сафари с джип, както и бране на гъби със специалист, уточнява Дария Заричинова.От бранша посочват, че в този период има голямо търсене на планинските преходи - към върховете Ком, Емине и Ботев - най-високия връх в Стара планина. 

Отделните общини предлагат и специфични атракции за своите туристи. 

Заради ситуацията с коронавируса официално откриване на сезона през тази година няма да има. Отменят се някои събития като Фестивала на боровинките на хижа "Амбарица", но пък ще има състезание - „Пъндемия“ - състезание по цепене на дърва, като ще се спазват мерките за безопасност в пандемията, пояснява още Дария Заричинова.

Община Априлци организира нетрадиционен преход към хижа "Тъжа". „Той ще бъде с доброволци, които ще почистват избуялата растителност. В община Тетевен, в Рибарица се провеждат традиционните джип-сафарита, джиповете са открити, както всяка година, за малки групи хора. В Априлци ще има това лято курсове за йога на открито от гледна точка на безопасност. Ще има и събиране на гъби, но с експерти, които познават гъбите."

Още по темата слушайте в репортажа на Мила Младенова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50