Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йосиф Аврамов: Върху новите серии евробанкноти има и надпис на кирилица

След влизането на България в еврозоната някои цени ще отидат надолу, прогнозира икономистът

Доц. Йосиф Аврамов
Снимка: Божидар Любенов

„Валутният механизъм ERM II неправилно се нарича „чакалнята на еврозоната“. Чакалня има на гарата, на автогарата, на аерогарата, а в случая съм го нарекъл преддверието на еврозоната.“ Мнението е на доц. Йосиф Аврамов, автор на книгата „България в преддверието на еврозоната“, която излезе наскоро.

По-голяма е вероятността да станем действителни членове на еврозоната през 2024-2025 година, смята икономистът. В периода 2009-2010 година страната ни е пропуснала своя шанс за влизане в еврозоната, посочи Аврамов в интервю за „Хоризонт“. „Тогава щеше да бъде много по-безболезнено“, коментира той.

Ще преминем ли без катаклизми от режима на валутен борд към еврото?

Референдум за влизане на България в еврозоната към днешна дата не е необходим, защото ние вече сме поели този ангажимент, при това при неизменен валутен курс. И това просто трябва да се възприеме като аксиома за българския бизнес, българските банки и за обикновения българин.“

В новата серия на евробанкнотите "евро" е изписано на три азбуки – латинската, гръцката и българската, уточни Йосиф Аврамов. Той тълкува това като готовност за страната ни да бъде приета в еврозоната.

Освен влизането ни в еврозоната, са много важни и присъединяването към шенгенското пространство и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбеляза доц. Аврамов. „Това е изключително важно. Кредитният рейтинг на България ще бъде доста по-висок, ако това стане. Ще има доста повече чуждестранни инвестиции. Лихвите по кредитите ще спаднат.“

Ще има ли скок на цените?

„Голям скок на цените в България няма да има, предвид най-ниските доходи, които има българският потребител в страните от Европейския съюз. Ще има известни закръгления, естествено те ще бъдат в посока нагоре, но най-вероятно ще следваме примера на последните три страни, които се присъединиха – Литва, Латвия и Естония, където имаше закръгляване на цените в рамките на 2-3%. Хайде у нас да бъде 5-6%, но едва ли ще има скок. Дори нещо повече: на някои стоки, при които и към днешна дата са по-високи цените от редица страни в Северна, Централна и Западна Европа, е възможно да има известно, неголямо намаление на цените. Това е бялата техника, месото, млякото и млечните продукти – у нас са с по-високи цени от тези в Германия например и аз очаквам да има известни флуктуации в посока надолу“, прогнозира доц. Аврамов.

Йосиф Аврамов е на мнение, че обществото трябва да е надлежно информирано по темата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Появата на Радев ще донесе нормализация, по подобие на Тръмп в САЩ

"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат . "Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от този филм и този филм всички го мразят. Сглобка или суперсглобка ще има много лоша съдба . Да, ще удържи властта няколко месеца, година, но ще ги намразят. Другият вариант е съюз с г-н Пеевски ...

публикувано на 09.11.24 в 13:47

Германия пред предсрочни избори

Икономиката скара управляващите в Германия. Първата тройна коалиция в историята ѝ вече сама е история. Но историята помни още два много подобни случая. Аналогията с 1982 година е почти пълна - както и сега, в дъното на правителствената криза е стратегически документ за икономическия и социален курс на правителството, изготвен тогава от министър на..

публикувано на 09.11.24 в 12:13
Улично изкуство върху останки от Берлинската стена

Проф. Дирк Ошман: Източноевропейците вече са наясно с наивността си, че ще бъдат равностойни партньори

"Източна Германия - измислица на Запада" - това е провокативното заглавие на книгата на професора по литература в Лайпцигския университет Дирк Ошман. Тя е толкова критична към обединена Германия, че руснаците си я харесаха, преведоха и скоро ще я издадат. Преди да се превърнат в книга, размислите на проф. Ошман бяха събрани в няколко статии във..

публикувано на 09.11.24 в 11:03

Ученици в риск: Вредите от новата дрога и онлайн залаганията - да им се обяснят!

Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами".  Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..

публикувано на 09.11.24 в 08:00

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46