Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тууба Танйери-Ердемир: Отварянето на „Св. София“ като джамия дава опасен пример

Снимка: Мариян Карагьозов

Храмът „Св. София“ ще бъде джамия. Това стана ясно, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за отваряне на храма за ислямско богослужение. С решението му юрисдикцията над „Св. София“ се прехвърля на Дирекцията по религиозните дела. 
Снощи Ердоган заяви, че това е суверенно право на страната му и че на 24 юли ще е първата молитва в сградата. Президентът увери, че „Св. София“ ще остане отворена за мюсюлмани, християни и чуждестранни гости. 
Аргументът на турската висша административна инстанция, Държавният съвет, е, че през 1934 г. турският Министерски съвет се е разпоредил с имот, който не притежава. Според съдиите в османските документи имотът е записан като джамия и трябва да служи на обществото като такава. Руската православна църква на няколко пъти осъди първо идеята базиликата „Св. София“ да се превърне в джамия, а след оповестяването на вчерашното решение - и него самото. Казусът изостря и без това напрегнатите отношения между Турция и Гърция. 
Съдбата на „Св. София“ освен силен политически оттенък, има и културно-исторически. Сградата е под закрилата на ЮНЕСКО. Организацията съобщи, че започва ревизия на статута на храма. 
Тууба Танйери-Ердемир е изследовател в Департамента по антропология в Университета в Питсбърг, специалист по религиозните малцинства в Близкия изток и тяхното културно наследство. Според нея най-проблематичното е, че ще бъде запечатана многопластовата история на този много ценен исторически и културен обект. 
„Всеки, посещаващ „Св. София“ като музей, може да види християнските и мюсюлманските елементи. И можете да видите, че този обект, който е на почти 1500 години, има различни пластове история, различни хора са били свързани със сградата. Сега тази многопластова история няма да бъде преживявана по този начин. Това е нещото, което колеги византинисти и османисти, които подготвиха петиция с искане „Св. София“ да остане музей, изтъкнаха. Запазването ѝ като музей е най-добрият начин да се съхрани цялата памет за сградата, без паметта на една религиозна група да доминира над останалите, защото в последния случай ние бихме загубили много от историята на паметника... Също така ме притеснява символиката на превръщането на музея в джамия, сигналът, който се изпраща към света. Понастоящем като музей „Св. София“ символизира съжителството, да живеем заедно. Опасявам се, че когато правиш така, че една религиозна група да доминира над останалите, така се дава един опасен пример за някои екстремисти в Турция и в Близкия изток. Така те могат да бъдат окуражени да засилят своите действия за разрушаване или за силова трансформация на религиозното наследство в района.
 
Тууба Танйери-Ердемир е сред подписалите петицията на учени, които искат „Св. София“ да бъде запазена като музей:  
„Тя е внимателно написана и обяснява защо превръщането на „Св. София“ в място за молитви на която и да е религия няма да е в интерес на запазването на сградата за бъдещите поколения... Ние даваме три примера от миналото, свързани с три други църкви в Турция, наречени „Св. София“ - в Изник (древният византийски град Никея - бел. ред.), Трабзон (византийският град Трапезунд - бел. ред.) и край Одрин. Това са били православни църкви, превърнати в джамии след османското завладяване, и след основаването на Република Турция са превърнати и са били музеи в продължения на десетилетия. В последните 10 години отново бяха превърнати в джамии, което доведе до проблеми със съхраняването им. Основната причина е, че те бяха отнети от юрисдикцията на Министерството на културата и прехвърлени към Дирекцията по религиозните фондации. Ако за тях се грижи културното министерство, за тях отговарят експерти, които ги проверяват ежедневно... Тези три примера показват, че когато тази защита е премахната, се нанася вреда дори само за период от 5-6 години. Това беше едно от нашите притеснения, че може да се случи също и със „Св. София“. 
Как обаче ще се отрази решението на обикновените посетители? 
Ние още не знаем, нали така? Президентът Ердоган направи изказване вчера, т.е. информацията е съвсем нова, а обществеността изобщо не беше информирана какво е планирано за сградата. Липсва прозрачност от страна на турското правителство да обясни на всички как сградата ще бъде променена. В предишните случаи това беше направено по няколко начина. В „Св. София“ в Трабзон, която има изумително красиви фрески на купола, беше построена нещо като палатка вътре в църквата и вътре в нея може да се изпълняват ислямски молитви, без хората да виждат християнски изображения. Има твърдения, че в „Св. София“ могат да бъдат поставени някакви завеси, не знаем още точно, но при всички случаи това изживяването на посетителите ще бъде много по-различно от това понастоящем... Времевата рамка, която президентът Ердоган обяви, също буди тревога. На 24 юли ще бъде първата молитва, което е буквално след 2 седмици, а това не е достатъчно време за оценка на сграда с тази големина и възраст и за предлагане на решения. Ердоган заяви, че някои работи ще продължат в следващите 6 месеца, но можем само да гадаем какво ще включват тези работи... Също така „Св. София“ ще бъде отворена за посещения с изключение на времето за провеждане на молитви. 
 
Смятате ли, че ще бъдат въведени и изисквания за облеклото на посетителите?
 
Да, смятам, че ще има строги ограничения. Дамите вероятно ще трябва да покриват главите си с шал, вероятно за всички - и мъже, и жени - носенето на къси поли и къси панталони няма да бъде позволено. 
 
Един от най-важните въпроси е за съдбата на безценните византийски мозайки в храма. Каква мислите, че ще бъде тя?
 
Всеки, който е бил в „Св. София“, ще потвърди, че мозайките в нея са едно от най-красивите неща, на които е спирал погледа си някога. Те са прекрасни - като техника, това, което изобразяват, начинът, по който златистите им отблясъци отразяват светлината, нарисуваните с лапис лазули кръстове върху фигурите. Те са ценни произведения на изкуството, които трябва да бъдат запазени... Когато „Св. София“ се превърне в място за молитви, се появяват някои структурни проблеми, за които да мислим. Един от тях е повишената влажност поради това, че ще има 5 молитви дневно и очаквам посещаемостта им да е голяма. Това може да има негативно въздействие особено върху мозайките. Ако сградата е музей, можете да поканите учени и международни експерти, които да помогнат тя да се съхрани за поколенията. Когато тя е място за молитви, от една страна, вие премахвате тази защита, а от друга - подлагате сградата на допълнителен стрес. Поради това опазването на мозайките ще бъде много трудно. 
Според ислямските предписания подът на джамия трябва да бъде покрит с килими. Те обаче ще скрият мраморния под на „Св. София“, така ли е? 
В турската преса има информации, че молитвените килими за пода вече са поръчани. Бих била много изненадана, ако поне подът на първия етаж не бъде покрит с килими. Ако това се случи, значително ще се ограничи възможността да се разгледа красивият мраморен под на сградата, както и мястото, където са били короновани византийските императори, от което посетителите визуално ще загубят част от историята на сградата.

Интервюто с Тууба Танйери-Ердемир можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Австрийският президент Александър Ван дер Белен

След изборите в Австрия: Президентът дава време на партиите

Австрийският президент Александър ван дер Белен дава време на партиите, които влизат в новия парламент да потърсят мнозинство преди да възложи съставянето на следващото правителство. "Водещо за мен като президент ще бъде дали следващото австрийско правителство ще се ръководи от основните демократични принципи“, заяви в първа реакция след..

публикувано на 29.09.24 в 22:11

За нови жертви на израелските бомбардировки съобщават властите в Ливан

За нови десетки жертви на израелските бомбардировки съобщават властите в Ливан, цитирани от АФП. Израелската армия: 20 високопоставени членове на "Хизбула" са убити заедно с лидера Хасан Насрала 21 души са загинали, а други 47 са били ранени при удари в района на град Балбек, в североизточната част на страната. Малко по-рано бе съобщено за..

публикувано на 29.09.24 в 20:36
Фридрих Мерц

Мерц: Трябва да направим всичко възможно, за да стане продължаването на войната безнадеждно за Русия

Западът не си поставя за цел да победи Русия в конфликта с Украйна. Това заяви кандидатът за канцлер на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц в интервю за германския таблоид "Билд".  Според него Украйна трябва да възстанови суверенитета над територията си, а Русия трябва да престане да я напада.  "Трябва да направим всичко възможно, за да стане..

публикувано на 29.09.24 в 19:58

Украйна потвърди удар във Волгоградска област на Русия

От украинската армия потвърдиха информацията за нанесен удар през изминалата по руски ракетно-артилерийски арсенал край селището Котлубан във Волгоградска област.  "Ден преди удара в арсенала е пристигнал ешелон с ирански ракети. Военният обект е бил плътно прикрит със средства на радиоелектронната борба и противовъздушната отбрана. Впрочем нашите..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Петролни резервоари горят на пристанището в Ходейда, Йемен, архив, 20 юли 2024

Израелската авиация нанесе масирани удари в Йемен

Израелската авиация нанесе масирани удари в Йемен. Под ударите на израелските бомбардировачи се оказа пристанището на Червено море Ходейда, което е под контрола на йеменските хути. Според местни източници на агенция Ройтерс са били поразени цистерни с гориво и други обекти. Израелските военни твърдят, че сред мишените са били петролен..

публикувано на 29.09.24 в 19:20
Членове на Партията на свободата на Австрия (FPOe) празнуват, след като са научили, че според първите  прогнозни резултати печелят парламентарните избори в Австрия, 29 септември 2024 г.

Прогнозни резултати: Партията на свободата (FPÖ) печели парламентарните избори в Австрия

За първи път крайнодясната популистка "Партия на свободата“ печели парламентарните избори в Австрия. Според първите прогнозни резултати тя получава 29,1% от гласовете. "Народната партия“ на канцлера Карл Нехамер остава втора с 26,3 %. В новия парламент влизат още социалдемократическата партия с малко над 20 на сто от гласовете,..

публикувано на 29.09.24 в 18:52

30 филма ще бъдат показани на Sofia DocuMental

30 филма ще бъдат показани в петото издание на международния фестивал за документални филми, посветени на човешките права, Sofia DocuMental. За втори път ще има и онлайн издание, достъпно в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. Голяма част от лентите са носители на престижни международни награди, разказа за БНР фестивалният..

публикувано на 29.09.24 в 18:37