Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Гарнизов:

При липса на ясно лидерство ефективността на съпротивата пада

Социалният антрополог събира лица на протестите от 2013-а и сега

Снимка: БТА

„На един цикъл от седем години в българското публично пространство се разбърква социално-политическият живот и всеки път излиза част от старата протестираща кохорта, но и нов сегмент." Това каза в предаването "Преди всички" социалният антрополог Васил Гарнизов, който прави в социалните мрежи своя галерия на протестите от 2013 година и сега. 

Снимка: БТА

"Сега много ясно ги виждам. Виждам примерно 20-годишните, които отсъстваха на протеста 2013 година, виждаме хора, които са се радвали на успехите от протестите от 2013 година, после отново са се отчаяли, сега са фрустрирани. Както един от плакатите вчера казваше: „Досега исках оставки, вече искам и промяна“. Натрупват се различни поколения с различни емоции. Някои носят стари рани от непостигнати цели. Други излизат съвсем начисто и свежо в публичното пространство и дори само с това протестът е много положителен“, коментира Гарнизов пред "Хоризонт".

„Тази година протестът е много пъстър – и като лица, и като политически послания. Но така беше и в началото през 2013 година. През първите дни на протеста излизаше невероятно разнообразие от каузи, емоции и съпротиви. В този смисъл – засега протестът изглежда отворен, засега не се опитва да изгони, да изолира хора, които изглежда имат чужди цели и намерения. А и тия хора, те се появяват в специфичен момент на специфично място. Те се забелязват, но тактиката им е да се забележат в правилния момент на правилното място“, сподели своите наблюдения Васил Гарнизов.

Трудно е една обществена промяна да удовлетвори всички, подчерта той.

Снимка: БТА

„Площадът е място, на което в момента се стичат различни по своя характер фрустрации, различни по своя характер неудовлетворения. Понеже протестът няма единно командване, няма единно лидерство, е много трудно да бъде наложен какъвто и да е преобладаващ стил. Ако ги разглеждаме като политически групи, ще видим симпатизанти на „Да, България“, ще видим хора, които подкрепят и работят с Мая Манолова, ще видим хора от „Възраждане“ и разни други политически групи. Обаче моето впечатление досега, и не знам дали това е хубаво или лошо, е, че хората, които са се събрали на протеста, си имат своя динамика, свои емоции и свой живот. Те не слушат много внимателно какво казват Бабикян или Минеков по микрофона. Те по-скоро, както се изрази мой приятел, в този момент ги възприемат като подгряваща група, докато се случи нещо истинско.“

Велислав Минеков и Арман Бабикян по време на протестите. Снимка: БТА

Не съм сигурен, че този протест трябва да има ясно лидерство, но когато няма ясно лидерство, ефективността на нашата съпротива пада, посочи още Васил Гарнизов.

„Мога веднага да разпозная лицата, които съм виждал на протести 1990 година, 1996-97 година, после 2013-а и сега 2020-а, каза още в анализа си той и допълни, че присъствието на стари политически лица като Александър Томов, Румен Петков и Мая Манолова в първите дни "действа отблъскващо на спонтанната гражданска енергия".

Румен Радев по време на протестите пред сградата на президентството. Снимка: БГНЕС

Относно личната политическа стратегия на президента сега и трудното й прогнозиране, Васил Гарнизов припомни как новоизбраният президент Петър Стоянов отиде при протестиращите по време на събитията от 1996-1997 година, за да призовава за свобода и ненасилие.

„Той се появяваше в този момент като току-що избран президент и като лице на една нова цивилизационна възможност - цялостната ни преориентация по посока на ЕС, НАТО и всичко това, което вече е факт. В момента президентът Радев няма в себе си такъв потенциал – да излезе да каже:  вие трябва да бъдете свободни, обаче трябва да бъдете цивилизовани в своя протест, защото аз ви отварям нова врата към едно ново бъдеще. Трудна е неговата ситуация.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20