Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли проблем с отчитането на Covid-помощта за малките фирми

Снимка: БТА

Слушател на БНР – собственик на фирма за туристически услуги, сигнализира за неясноти по отчитането на безвъзмездната помощ от 3000 до 10 000 лв., за която микро- и малки фирми можеха да кандидатстват.

„По време на Covid-кризата много български предприятия не можеха да работят и така бе поставено на карта оцеляването на множество микро- и малки предприятия, а държавата съвсем резонно предприе мерки, за да организира помощ за тези предприятия“, припомни в предаването „Преди всички“ мъжът, пожелал анонимност.

„Подписаха се документи, договори, но в един момент – вероятно октомври, ноември, декември, ще донесе катастрофа за много от тези хора, подписали договорите. За какво именно става въпрос – Вие подписвате договора при едни условия, след което, подписали договора, се събуждате с 50 страници документи за отчитане. Изискват се десетки документи, но най-сериозният проблем е, че условията за допустимост на разходите са променени спрямо тези в подписания договор“, заяви още той.

И подчерта, че дефиницията за разходите е написана много витиевато и постоянно можеше да се добавят множество недопустими разходи, сред които „хоризонтални политики по информиране и публичност“

От своя страна Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес, коментира, че сюжетът ѝ е познат: „Защото такива неприятни изживявания имат доста бенефициенти по различни мерки. По тази за справянето с последствията от Covid-19 тепърва предстои все по-често сблъскване с подобни проблеми, защото бюрокрацията е доста сериозна и много от подписалите договорите търсят консултантска помощ, включително при нас в сдружението, защото не могат да се справят“.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната -

Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната - на север във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново и Русе, а на юг в Пловдив, Стара Загора, Хасково, Ямбол и Благоевград.  В части от тези региони се очакват температури над 41 градуса по Целзий.  За останалите области кодът е оранжев.  Подробности ще чуете в..

публикувано на 26.07.25 в 07:25

Канарските острови ще платят 5 млн. евро за преместване на мигранти в континентална Испания

Властите на Канарските острови и Сеута ще платят авансово над 5 милиона евро за преместването на непълнолетните мигранти в континентална Испания.  Правителството в Мадрид все още не е одобрило график за възстановяването на сумите. Кралският указ, одобрен от Министерския съвет във вторник, постановява, че „автономната общност, обявена за..

публикувано на 26.07.25 в 05:21
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп предупреди Европа за последиците от имиграцията

Шансовете за постигане на споразумение за митата с Европейския съюз са 50 на 50. Това каза американският президент Доналд Тръмп, който пристигна на четиридневно посещение в Шотландия - родината на майка му.    На най-голямото летище в Шотландия - Престуик, приветстван от стотици приврженици, Доналд Тръмп посъветва Европа да се откаже от ветрогенераторите..

публикувано на 26.07.25 в 04:57
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18