Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести срещу властта и в други градове в страната

| обновено на 22.07.20 в 23:07
Антиправителствен протест във Велико Търново, 22 юли 2020 г.
Снимка: БТА

Около 30 души се включиха в днешния протест на площада пред сградата на общината в Пловдив. Те отново се обявиха за оставките на премиера Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Преминаха и в шествие по централната пешеходна улица, скандирайки „ Мафията вън!“.

Стотици се включиха тази вечер в протестното шествие от паметника „Майка България“ до Съдебната палата във Велико Търново и блокираха трафика в центъра на града за един час.

Протестиращите издигнаха плакати „Смелостта е заразна“ и „Твори, а не кради“ и настояха за постоянство при свалянето на правителството и на главния прокурор и за внимание кои ще са следващите избраници. Великотърновци превръщат протестите в хепънинги:

 „Да живее България, търсете силата си в корена, във всичко българско“.

„Вече съм уморена от всичко, от безобразията и трябва да живеем нормално“.

„Като човек на изкуството и културата ми писна да гледам един и същ сценарий“.

Протестното шествие измина разстоянието покрай паметника на Васил Левски и стигна до Съдебната палата, която беше блокирана от полиция.

Около стотина души блокираха за кратко ключов булевард в Бургас в поредния протест с искане на оставките на правителството и главния прокурор. На едно от кръстовищата гражданите изпяха и националния химн.

Протестът в Бургас

Протест срещу правителството е организиран днес и в Сливен. Пред сградата на общината се събират хора, които протестират осми пореден ден.

Ораторите на импровизирания митинг и предните дни призоваваха хората да не се отказват и да отстояват интересите си именно на площада.

Основното им искане е оставката на правителството.

Очаква се тази вечер протестиращите да направят традиционното си шествие по главната улица на града и да призоват хората в заведенията да се присъединят към тях и да изразят недоволството си от управлението пред местните партийни централи на ГЕРБ и коалиционните им партньори.

С всеки изминал ден обаче протестиращите намаляват – миналата седмица във вторник демонстрантите бяха около 150 души, днес а около 20. 

Протестиращите в Пазарджик изразиха недоволство към всички партии и настояват за въвеждането на референдум по всеки един важен за страната въпрос.

Ремонтите в кабинета няма да спрат протестите, категорични бяха те.

Протест днес имаше и в Благоевград.

Варненци също се събраха за 13-и пореден ден пред сградата на общината, за да изразят недоволството си от управлението на страната. Протестиращите отново поеха по обичайния маршрут, предвождани от огромния трикольор. Стотици се включиха в традиционното шествие и в сряда. Исканията им са същите - оставка на кабинета и на главния прокурор. Отново се чуват познатите скандирания  "Всеки ден ще е така до победата!, "Мутри, вън". Недоволните минаха по бул."Сливница" и впоследствие се отпарвиха към пл."Независимост".


В Русе за поредна вечер се събраха протестиращи пред сградата на Съдебната палата.

С развети български знамена, с много плакати и скандирания русенци отново потвърдиха позицията си за искане на оставки на правителството и главния прокурор.

„Аз съм на 46 г. и за 46 години ми омръзна да гледам само едни и същи муцуни. Аман от г-н Пеевски, от Доган, все едни и същи имена 30 г. ги спрягаме“;

„Срещу беззаконието, срещу това, че когато се правят конкурси са предначертани със сигурност, искаме всеки да има шанс, а това не се случва в сегашната действителност“, заявиха участници в демонстрацията.

11-и ден продължава недоволството и в Ямбол. Пред сградата на общината протестиращите отново поискаха оставка на правителството и смяна на политическия модел.

Макар и по- малко на брой, в сравнение с първите дни, протестиращите в Ямбол бяха категорични в исканията си.

„Докато не си подаде оставката- никакво отказване!“;

„Смяна на главния прокурор с друг главен прокурор, има начин да бъде сменен! Който го е избрал, той може да го свали, заявиха протестиращи. Този протест ще има успех да 10-15 дни. Под успех разбирам подаване на оставка и създаване на служебен кабинет, казаха протестиращи.

В Стара Загора протестиращите призоваха към гражданско неподчинение

Със скандирания „Оставка!“ протестно шествие от петнайсетина души премина по централната пешеходна улица във Враца. То беше организирано от местната структура на партия „Възраждане“. Това е петата демонстрация в града след началото на протестите у нас.

Автошествие в Хасково - 20 юли 2020 г.          Снимка: БТА

10-и ден продължават и антиправителствените протести в Хасково. Демонстрантите смениха тактиката и организираха автошествие, което премина по булевард „Раковски“ към изхода за Димитровград и обратно към центъра на града. Участниците в автомобилния протест с развети национални трибагреници и възгласи за оставка на правителството и главния прокурор призоваха  всички жители  да се включат в утрешния голям митинг. До затруднен трафик  в града и изходните пътни артерии не се стигна.

Пътна полиция отклоняваше превозните средства по обходни пътища и осигури коридор на  автоколоната.

Около 50 души се включиха в третия протест в Дупница тази вечер с искане за оставките на правителството и на главния прокурор Иван Гешев. Протестиращите отново се събраха пред съдебната палата в града, а продължението бе към централния пл. „Свобода“

С голям интерес по събитията от последните дни е седмици участниците чуха и разговаряха с адвокат Велислав Величков, експерт по конституционно право и председател на гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“.

Тази вечер предимно млади хора се събраха на антиправителствен протест на централния площад в Ловеч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Павлова - Каменова

Състезание по граждански умения за ученици от 7-ми до 12-ти клас във Враца

Днес -22.04,  във Враца се организира състезание по граждански умения. В него участват и деца със специални образователни потребности.  Участниците са разделени на  осем отбора . Членовете на всеки от тях са  ученици от 7-ми до 12-ти клас.   Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование във Враца често организира..

публикувано на 22.04.25 в 06:45

Палестински представител: Катар и Египет предлагат нова формула за Газа

Високопоставен палестински служител, запознат с преговорите между Израел и Хамас за прекратяване на огъня, заяви пред Би Би Си, че катарски и египетски посредници са предложили нова формула за прекратяване на войната в Газа.  Според длъжностното лице, формулата предвижда примирие с продължителност между пет и седем години, освобождаване на..

публикувано на 22.04.25 в 04:10

Зелена светлина за изграждането на първия Център за лечение на инсулти в Югозападна България

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..

публикувано на 21.04.25 в 21:32

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38