Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите одобриха промените в правителството

Горанов няма да се връща като депутат в парламента

| обновено на 24.07.20 в 12:28
Лъчезар Борисов, Марияна Николова, Кирил Ананиев, Христо Терзийски и Костадин Ангелов положиха клетва.

След разгорещени дебати депутатите гласуваха днес в подкрепа на оставките на няколко министри и другите промени в правителството.  

При гласували 205 депутати решението бе подкрепено от 116. Против се обявиха 89 законодатели, а въздържали се нямаше.

Ресорите на Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов поемат Кирил Ананиев (финанси), Христо Терзийски (вътрешни работи) и Лъчезар Борисов (икономика).

На мястото на Ананиев, който досега бе здравен министър, отива Костадин Ангелов, шеф на Александровска болница.

Вицепремиерът Марияна Николова пък ще бъде министър на туризма на мястото на Николина Ангелкова.

Новите министри положиха клетва след бурни дебати, в които БСП разкритикуваха липсата на премиера в Народното събрание и на освободените министри.

Левицата поиска почивка, за да бъде извикан Бойко Борисов в пленарната зала, но след нея стана ясно, че той няма да дойде в парламента. 

„Оставка на Борисов и смяна с върховенство на закона и правова държава“ поиска лидерът на БСП Корнелия Нинова. Според нея смяната на министрите е само имитация:

„Не чухте гласа на хората, които са по улиците и площадите на България. Какво искат те и ние от опозицията - оставка на Борисов и кардинална смяна на мафиотско-олигархичния модел, по който управлява правителството му. Смяна с върховенство на закона и правова държава“.

В отговор Валентин Николов от ГЕРБ подчерта, че кабинетът няма да подава оставка и ще остане на власт, защото „това е въпрос на отговорност“. Той упрекна Нинова ще използва ситуацията, за да решава вътрешнопартийни битки:

„Единственото, което спира да подава оставка това правителство, е отговорността. Отговорността да не влезем в хаос, отговорността от това тази караница, която имате във вашата партия сега за лидери и така нататък, да се пренесе в държавата и тази караница в крайна сметка да доведе не до благоденствие, а до едно унищожение на българското общество и до отпадането на България от пътя, в който ние сме влезли. Моля ви се, колеги, не викайте „оставка“, защото не знаете какво ще ви донесе това“.

В началото на заседанието парламентарната група на ГЕРБ отправи и сериозни критики към държавния глава Румен Радев.

Досегашният финансов министър Владислав Горанов няма да се връща като депутат в парламента. Освен рокадите в кабинета депутатите гласуваха и неговата оставка като народен представител.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българин е задържан в Гърция като съучастник в убийство

Разпитват българин в Атина за участие в убийство на полски гражданин. Според разследването досега той, заедно с двама албанци, са осигурили оръжието за убийството. Българинът и албанците пристигнали на мястото заедно с извършителя, а след това му помогнали за напускане на местопрестъплението. Българинът е на разпит в полицията и е задържан като..

публикувано на 16.07.25 в 22:11

Отложиха гласуването на реформата на платеното паркиране в София

Няма да има реформа в платеното паркиране в София. Общинските съветници от ГЕРБ -  СДС и от БСП отложиха гласуването на доклада на "Спаси София" в комисиите на общинския съвет.  Предвиждаше се въвеждане на нова - "Червена зона" за платено паркиране в центъра на града - на цена от 5 лева за час от понеделник до неделя от 9 до 21 ч. Няма да бъде..

публикувано на 16.07.25 в 22:06

Депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата

След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм...

публикувано на 16.07.25 в 22:02

Протест в Брюксел в защита на Благомир Коцев и за независимо правосъдие

Протест в защита на арестувания кмет на Варна Благомир Коцев и останалите арестувани по делото се проведе до Европейския парламент в Брюксел. В него участваха евродепутатите от "Обнови Европа" Никола Минчев и Христо Петров, както и високопоставени представители от паневропейската партия на либералите АЛДЕ.  Трети протест в подкрепа на..

публикувано на 16.07.25 в 22:00

Протест пред Съдебната палата в Русе с настояване за върховенство на закона

И русенци излязоха на протест пред Съдебната палата в града с настояване за върховенство на закона. Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Пред Съдебната палата в Русе се събраха десетки активни граждани и местни политически привърженици, за да изразят подкрепата си към кмета на Варна Благомир Коцев и да настояват за..

публикувано на 16.07.25 в 21:29

Протестът в София прерасна в шествие към сградата на НС

Продължава протестът, организиран от ПП и "Правосъдие за всеки"  под надслов "Да свалим бухалките на деребеите". Малко преди 21 ч. д емонстрантите тръгнаха на шествие по бул. "Цар Освободител" към сградата на Народното събрание. "Правосъдие за всеки" свиква протест тази вечер в София Пред събралото се множество говориха редица юристи,..

публикувано на 16.07.25 в 21:10

Пожар в село Средище засегна две къщи, няма пострадали

Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители, пожарът е овладян на 90%, като няма данни за пострадали хора, съобщи кметът Георги Василев:..

публикувано на 16.07.25 в 19:59