Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ягодинската пещера в европроект за обновяване

Тодор Тодоров:С реализирането на проекта се очаква 20 % увеличение на туристопотока в Ягодинската пещера

Снимка: yagodinska-peshtera.com

Ягодинската пещера участва в трансграничен проект с европейско финансиране заедно с пещерата Алистрати в Гърция. Финансирането по проекта ще подпомогне по-доброто запазване на пещерата и обновяването на туристическата инфраструктура.

Инициативата за участие в европейската програма „Interreg България-Гърция 2014-2020“ под заглавие „Моите пещери“ е на ръководството на гръцката пещера Алистрати край Серес.

„От българска страна първоначално трябваше да участват Ягодинската и пещера Ухловица. За момента в проекта остава само Ягодинската, която очаква финансиране в размер на 146 хиляди евро", каза в предаването „Рано в неделя“ по „Хоризонт“ Тодор Тодоров – председател на туристическо дружество "Родопея", което стопанисва пещерата.

"Средствата ще бъдат използвани за осветлението на пещерата, включително и за аварийното. Ще се подменят перилата, ще се постави видео наблюдение вътре и да се вижда как се движат групите от туристи, а също и ще се постави и видео стена отвън, на която ще се вижда какъв е туристическият поток в гръцката пещера Алистрати. Те ще наблюдават нашия туристопоток, ние ще наблюдаваме техния. Това ще помогне за рекламиране на двете пещери“.

Десетки пъти са намалели туристите от началото на извънредното положение заради коронавируса, отчита Тодор Тодоров:

„Годишно посетителите са достигали и до хиляди души. През миналия месец те са били само 150 човека. Ситуацията е трудна за екскурзоводите. Посетителите получават инструкции на входа на пещерата да се движат на дистанция, пускат се на по-малки групи, има изискване за носене на маски“.

С реализирането на трансграничния проект се очаква 20 % увеличение на туристопотока в Ягодинската пещера, казва още Тодор Тодоров.

Пещерата Алистрати в Гърция е една от най-големите в Европа и сред най-красивите, посочи професор Никос Карталис – директор на пещерата:

„Тя има коридори с дължина 3 километра, но за посетителите е отворен само 1 километър от тях. Има изобилие от сталактити и сталагмити – с дължина около 18 метра с различна форма и цвят. Има червени и бели сталагмити и редки форми, които  се казват Хеликтити. Това са форми, които растат в различни направления. Те са с големи и специфични форми, което прави пещерата уникална".

Пещерата Алистарти                         Снимка:Никос Карталис

Никос Карталис отчита около 50 хиляди посетители от цяла Европа, а българите са 20% от всички посетители. За тях има специална цена от 5 евро, която включва екскурзовод на български език. Интересът е обясним, тъй като се намираме близо до границата и сме само на 65 км от Кавала и на 45 км от Аспровалта.

Професор Никос Карталис разказа за ползите от участието в този проект:

„По този проект са предвидени множество семинари, конференции, за да представим на местните хора тази програма ИНТЕРРЕГ България – Гърция. Това е много важно, защото местните хора са ключът за подобряване на туристическия продукт в района".

Затова се радваме на сътрудничеството с България, заяви още проф. Карталис.

„Посетителите в Гърция много лесно и бързо могат да стигнат и до обектите в България, защото са много наблизо. По този начин има потенциал за двойно увеличение на туристите до около 100 хиляди чрез програмата в тази област“.

Още по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за нашия микробиом

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01