Инициативата за участие в европейската програма „Interreg България-Гърция 2014-2020“ под заглавие „Моите пещери“ е на ръководството на гръцката пещера Алистрати край Серес.
„От българска страна първоначално трябваше да участват Ягодинската и пещера Ухловица. За момента в проекта остава само Ягодинската, която очаква финансиране в размер на 146 хиляди евро", каза в предаването „Рано в неделя“ по „Хоризонт“ Тодор Тодоров – председател на туристическо дружество "Родопея", което стопанисва пещерата.
"Средствата ще бъдат използвани за осветлението на пещерата, включително и за аварийното. Ще се подменят перилата, ще се постави видео наблюдение вътре и да се вижда как се движат групите от туристи, а също и ще се постави и видео стена отвън, на която ще се вижда какъв е туристическият поток в гръцката пещера Алистрати. Те ще наблюдават нашия туристопоток, ние ще наблюдаваме техния. Това ще помогне за рекламиране на двете пещери“.
Десетки пъти са намалели туристите от началото на извънредното положение заради коронавируса, отчита Тодор Тодоров:
„Годишно посетителите са достигали и до хиляди души. През миналия месец те са били само 150 човека. Ситуацията е трудна за екскурзоводите. Посетителите получават инструкции на входа на пещерата да се движат на дистанция, пускат се на по-малки групи, има изискване за носене на маски“.
С реализирането на трансграничния проект се очаква 20 % увеличение на туристопотока в Ягодинската пещера, казва още Тодор Тодоров.
Пещерата Алистрати в Гърция е една от най-големите в Европа и сред най-красивите, посочи професор Никос Карталис – директор на пещерата:
„Тя има коридори с дължина 3 километра, но за посетителите е отворен само 1 километър от тях. Има изобилие от сталактити и сталагмити – с дължина около 18 метра с различна форма и цвят. Има червени и бели сталагмити и редки форми, които се казват Хеликтити. Това са форми, които растат в различни направления. Те са с големи и специфични форми, което прави пещерата уникална".
Никос Карталис отчита около 50 хиляди посетители от цяла Европа, а българите са 20% от всички посетители. За тях има специална цена от 5 евро, която включва екскурзовод на български език. Интересът е обясним, тъй като се намираме близо до границата и сме само на 65 км от Кавала и на 45 км от Аспровалта.
Професор Никос Карталис разказа за ползите от участието в този проект:
„По този проект са предвидени множество семинари, конференции, за да представим на местните хора тази програма ИНТЕРРЕГ България – Гърция. Това е много важно, защото местните хора са ключът за подобряване на туристическия продукт в района".
Затова се радваме на сътрудничеството с България, заяви още проф. Карталис.
„Посетителите в Гърция много лесно и бързо могат да стигнат и до обектите в България, защото са много наблизо. По този начин има потенциал за двойно увеличение на туристите до около 100 хиляди чрез програмата в тази област“.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..