Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Бешков със знаково представяне в най-старото читалище в Плевен

В читалището се съхраняват дневникът на Бешков и досието му

Снимка: Читалище Съгласие 1869

„В началото бе Словото… и Словото е божествено, а изображението не е!“ – казвал Илия Бешков, когато хвалели рисунките му. Намирал карикатурите си за недостойни, а за Словото смятал себе си за недостоен. Според него бил еднакво нереализиран и като художник, и като писател. Но всички били запленени и от рисунките, и от думите, а най-вече от самия него.“

Така читалище „Съгласие“ в Плевен представя в рубриката „Големите“ – художника и писателя Илия Бешков.

Бешков е роден на 24 юли 1901 година в тогавашното плевенско село Долни Дъбник, сега вече град. Завършва живопис в Художествената академия при проф. Никола Маринов. Печата карикатури в сп. „Маскарад“, „Див дядо“, „Българан“, „Стършел“, „Вик“; илюстрира издания. Арестуван за участие в Юнското въстание от 1923 г. и повторно арестуван след априлските събития 1925 г.

От 1953 г. е редовен професор в Художествената академия, завежда катедра „Графика“ до края на живота си. Умира в София на 23 януари 1958 година.

„Илия Бешков е известен най-вече със своите рисунки, но той оставя и изключително оригинално публицистично творчество. Сега голяма част от изданията плевенчани откриват в богатата библиотека на най-голямото и старо читалище „Съгласие1869“, поясни в предаването „По първи петли“ по „Хоризонт“ Мая Паскова, секретар на читалището.

„От 1979 г. най-голямата художествена галерия в Плевен носи името на Илия Бешков. Днес тук се съхраняват над 6 000 произведения на изкуството. Смятаме, че това е един достоен българин и голямо име в изкуството, което трябва да бъде отбелязано.“

Паскова допълва, че в библиотеката е съхранен руски албум с 48 репродукции на карикатури и рисунки на Бешков, издаден в годината на смъртта му - 1958. В друго издание на Богомил Райнов на три езика има включена информация за живота и творчеството на художника. Библиотеката притежава и много сборници с произведения на Илия Бешков, както и албуми с рисунки на твореца от 1925 година.

Най-новото попълнение на библиотеката е последното издание с произведения на Бешков, които включват неговия дневник и досието му.

Екипът на читалището ще продължи представянето на събития и личности, които е добре да се припомнят, за да се опазят за историята и поколенията.

„Само който познава истината, може да бъде свободен“ – пише Илия Бешков, припомня Мая Паскова.

Плевенската галерия притежава 1 213 негови произведения.

Още по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10