Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците са ухажвали електората и преди две хиляди години

Монтират реставрирано каменно императорско писмо на 18 века

Снимка: БГНЕС
Политиците са ухажвали електората и преди две хиляди години с жестове на благодарности. Доказателство за това е огромното каменно писмо, тежащо над два тона, което двама императори изпращат до жителите на античния град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. Уникалният паметник, разкрит при археологически разкопки в началото на миналия век, днес отново ще се извиси на мястото си, благодарение на проекта на сдружение „Бъдеще за Никюп“ и Регионалния исторически музей във Велико Търново.

Писмото на двамата императори Септимий Север и Каракала до жителите на Никополис ад Иструм преди повече от 1800 години е запечатано за поколенията върху камък. Надписът е открит при археологически разкопки преди един век - натрошен на парчета и със следи от огън. Императорското писмо е от 193-а година след Христа, разказва археологът и директор на Великотърновския историческия музей Иван Църов:

„Става дума за епиграфски паметник, много интересен, който е открит при разкопките в началото на XX век. Публикуван е 1921 година. След смъртта на император Пертинакс, който само два месеца и половина е бил на власт, започва гражданска война. Изведнъж легионите издигат трима претенденти за императори. Между отделните легиони започват сражения. В крайна сметка се налага император Септимий Север. Той успява да победи другите претенденти и взема цялата власт еднолично“.

По време на войната за императорския престол, която продължила няколко месеца, интересна е съдбата на цивилните римски градове, разказва археологът Иван Църов:

„Византион категорично се е присъединил на страната на Песциний Нигер – претендентът, издигнат от легионите в Мала Азия. Никополис, изглежда, в първия момент не са се ориентирали гражданите по правилния начин и също са минали на страната на оня император, но да не забравяме, че Първи италийски легион квартирува само на 50 километра от Никополис. Освен това в този период управител на Долна Мизия е братът на един от претендентите Септимий Север, което означава, че легионите са на негова страна. Така много бързо се е наложило Никополис да вземе вярната посока на ориентиране“.

За да потушат негативното впечатление от грешната си стъпка с подкрепата на неправилния претендент и да се спасят от военни набези и драстично увеличение на данъците, първенците и жителите на Никополис ад Иструм се откупуват като дават за кампанията на Септимий Север внушителната сума от 700 000 денара.

„И императорът Септимий Север в знак на благодарност, куртоазия е всичко, разбира се, както тогава е бил обичаят, благодари на гражданите чрез писмо, което изпраща до градския съвет. Веднага градският съвет се разпорежда съдържанието на писмото, което вероятно е било написано на свитък, да бъде изсечено върху камък, за да може всички да го виждат. Този камък, този епиграфски паметник е достигнал до наши дни, щастлива случайност, но във фрагментирано състояние“.

За да бъде реставриран и издигнат отново паметникът на мястото си, където е бил в древността, сдружение „Бъдеше за Никюп“ спечели финансиране по проект на голяма търговска верига. Историческият музей додаде недостигащата сума и така стана възможно експонирането в пълния му блясък на импозантното императорското писмо от преди 18 века, поясни музейният директор Иван Църов“

„Приблизително е около 3,5 метра висок, доста е голям, защото текстът върху надписното поле е много дълъг. Тежи около два тона, два тона и триста килограма, не сме го изчислявали точно. В момента вече е готов бетоновият постамент. Надявам се около втората половина на август паметникът вече да е реставриран и монтиран на мястото си“.

Почистването на фрагментите на императорското писмо и тяхното консервиране се прави от реставратора в Регионалния музей във Велико Търново Руен Хаджиниколов. Специалистът работи с най-съвременните консервационни материали, ползвани в практиката на известните музеи при обработката на лапидарни паметници. Изборът на технологията при работа с уникалния паметник от Никополис ад Иструм е консултиран както с българските реставратори, така и с опита на известни европейски учени.

Цялостният резултат от проекта ще допринесе за повишаване на туристопотока в римския град. Табела с оригиналния текст, преводи на български и английски език, поставена до надписа, ще направи достъпно неговото послание за по-голям кръг от хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28