Високотехнологични пейки от дишащ бетон, който пречиства въздуха и лампи с USB входове. Това ще бъде само част от новата визия на пл. "Света Неделя", чийто окончателен идеен проект беше представен от архитектурното студио "Фуксас". Ще бъде запазен и старият римски път, който е пресичал някога Сердика, а целта е площадът да стане модерен, но и да запази своя дух.
Идейният проект за реконструкцията на пл. "Света Неделя" беше първоначално представен в края на миналата година, но в първия му вариант голяма част от столичани не го одобриха. Негативно за него тогава се изказаха и от Софийската света митрополия. Това наложи преправянето му.
В последния вариант се запазва старият римски път, който е пресичал някога Сердика. Запазва се и достъпът до църквата и Патриаршията. На площада ще има три вида осветление на различна височина - артистично осветление за дърветата, високи лампи, разработени специално за проекта и приземно осветление, което ще насочва хората. Целта е площадът да стане модерен, но и да запази своя дух, обясни главният архитект на София Здравко Здравков.
"Виждате какво подобрение има по отношение на дизайна, ортогоналната мрежа, уникалните лампи, които са заели от тази мозайка по фасадата на Богословския факултет и са интерпретирали по един модерен, но респектиращ към средата начин, към пространството", коментира Здравков.
Пространството пред Министерството на здравеопазването ще стане пешеходно, а автобусите ще спират в специално изграден джоб на бул. „Тодор Александров“. Ще има и две станции за зареждане на електрически автомобили, както и фонтани.
Археологията под реконструираното пространство ще бъде видима под стъклени плочи. Според арх. Масимилиано Фуксас най-важното е площадът да е пешеходен, да прави връзка с пешеходните зони в града и да запази археологията.
"Аз съм архитект, но съм роден в Рим. Като стар римлянин съм човек със страст към археологията. За мен намирането на тази археология в София беше изключително важно да я запазим. Успяхме да запазим погледа върху стария римски път, който минава през центъра на този площад. Ние даваме възможност на хората да го виждат", заяви арх. Фуксас.
При представянето на идеята за площада в края на миналата година, от Софийската света митрополия се обявиха против него, тъй като беше ограничен достъпът до храм "Света Неделя" и Партриаршията, а визията бе прекалено футуристична. Отец Николай обясни, че новият проект напълно удовлетворява църквата.
"За първи път очите ми се насладиха на красотата на проекта без душата ми да е притеснена, както в началото. Много съм радостен от това, че проектантите са мислили и исторически, и модерно. Изобщо не е лесно човек да вплете историята в модерното виждане", подчерта отец Николай.
Предстои съгласуване на проектната документация с всички ведомства и издаване на разрешение за строеж. Арх. Здравков се надява работата по реконструкцията да започне до края на следващата година.
До 11 септември жителите на София могат да дадат мнение и препоръки за предстоящата реконструкция, след което те ще бъдат обобщени в екипа. Предстои изработването на технически проект до края на годината, а в началото на следващата година работещият проект по всички части трябва да е готов.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..