Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Костов: Всеки управляващ да знае, че не може да оставя държавата пленена

Иван Костов
Снимка: Ани Петрова

Висока вероятност от политическа криза преди редовните избори. Това прогнозира пред БНР Иван Костов, премиер на България в периода 1997 – 2001 година.

Според него „тази криза би настъпила при съчетание между здравна криза и невъзможност на болниците да приемат клинично болни случаи, икономическа криза и опасно ниско доверие на управляващите“.

„На площадите ще излязат силно пострадали и изплашени хора. В това отношение сегашното правителство ще бъде в по-лоша позиция от служебно правителство. Задачата на служебното е да проведе навреме честни избори, а не, без да има парламент зад гърба си, да се справя със здравна и с икономическа криза. Същевременно то ще разполага със същите финансови ресурси и програми за облекчаване на кризите, както сегашните управляващи“.

В предаването „12+4“ Костов прогнозира също, че политическата криза може да продължи и след изборите, предвид очаквания състав на политическите формации в Народното събрание.

„Всеки протест носи промяна, постига нещо, защото е граждански. Хубаво е да се стигне до следната промяна – всеки следващ управляващ да знае, че не може да остави държавата ни пленена, каквато е в момента“.

Той е категоричен, че в момента няма политическа криза няма, в строго научния смисъл на думата - правителствена криза, когато правителството е в оставка и няма друго, и политическа криза, когато парламентът не може да изпълнява повече функциите си и се разпуска, за да бъдат проведени избори.

Иван Костов подчерта фундаменталната роля, която всяка икономическа криза играе - „тя подлага на периодично изпитание фирмите и фалира неконкурентноспособните“.

Фундаменталната роля на глобалната криза е много по-засилена. Ще изчезнат цели професии, ще се редуцират дълбоко цели отрасли… Може ли да подпомагаме нещо, за което знаем, че в следващите много години няма да има търсене на неговите услуги или стоки. Това е погрешно. Второ, да се подкрепят отрасли с идеята да се компенсира спадналото потребителско търсене, това е изключително погрешно. Правителството няма тези средства да компенсира спадналото потребителско търсене, например в туристическия отрасъл“.

Костов поясни, че е излязъл от политиката и няма доверие на президента Румен Радев, като по този начин отговори на въпрос - имал ли е покана от държавния глава за служебен премиер. Той определи евентуална такава покана като „неуместна“ и „безпредметна“.

Според него „има огромна несвършена работа“ в Министерството на труда и социалната политика и в Министерството на здравеопазването по повод справянето с кризата.

„Аз съм критичен срещу цялото правителство, срещу Националния оперативен щаб“.

По думите му главният санитарен здравен инспектор и заместник-председател на Националния оперативен щаб Ангел Кунчев трябва да си подаде оставката, след като казва, че не знае как страната ни ще посрещне следващата вълна от коронавируса.

Интервюто с Иван Костов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Болярово

Община Болярово с нов план за действие при бедствия

Засилена превантивна дейност, адекватност на реакциите и синхрон между институциите – това са основните моменти, заложени в новия План за действие при бедствия и защита на населението в община Болярово. През последните няколко години малката крайгранична община трябваше да се справя с пожари и наводнения. Неадекватните действия по време..

публикувано на 03.02.25 в 02:27

Канадски представител предупреди, че може да има още потърпевши страни от действията на Тръмп

Канада е „решена да защитава своите права“ след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон и предупреди останалите страни по света, че те могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Ралф Гудейл, върховният комисар на Канада, както официално е титлата за посланик от..

публикувано на 03.02.25 в 02:17
Киър Стармър

Британският премиер на първа среща с лидерите на ЕС след Брекзит

Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността.  В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..

публикувано на 03.02.25 в 02:06

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32