Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кин Стоянов за ценни находки във Фонд "13 Века България"

Кин Стоянов
Снимка: Мария Мира Христова

За някои от ценните находки, които се намират в Национален дарителски фонд "13 Века България", разказа пред "Хоризонт" Кин Стоянов, бивш директор на фонда и журналист от БНР.

Стоянов си спомня как когато поръчва на изкуствоведката Бисера Йосифова да направи преглед на хранилището на произведенията на изкуството към Фонда, откриват рисунки на скулптора Атанас Качамаков.

„Един ден тя идва и казва – имаме изключителна находка. Това са серия от рисунки на Атанас Качамаков – „Хлябът наш насъщен“, където целият цикъл  на българското село е изрисуван през различните сезони и фолклорни традиции. И така, още преди 15 години Фонд "13 века България" издава в книга тези произведения.

Това са 32 рисунки и тогава е направена и първата изложба в Силистра. Това съвпадна и с отбелязването на 25 години от създаването на Фонда. Регионалната ни комисия по дарителство в Силистра беше най-силната тогава. Така тази изложба и книгата „Хлябът наш насъщен“ обиколи цяла България“, казва Кин Стоянов.

Тази година се навършват 40 години от създаването на Национален дарителски фонд "13 Века България".

През 1994 година синът на Илия Бешков – Александър Бешков, прави дарение към Фонда от всичко, което е наследил от баща си – рисунки и дори жилището – с една обща формулировка – че го дарява на българския народ.

Това богатство стои в хранилището дълго време. Тогава поисках Сашо Бешков да конкретизира дарителската воля, като му казах, че най- подходящото място за картините е галерията „Илия Бешков“ в Плевен – родното място на баща му. Той прие това предложение и оформихме всичко документално“, разкрива още Кин Стоянов.

Кин Стоянов коментира и случая с книгата „Добри“, написана от журналистката Моника Шанън за българчето Добри, по разкази на скулптора и художник Атанас Качамаков.

„За мен ценна е книгата „Хлябът наш насъщен“ на самия Качамаков. Разглеждали сме преди години дали да издадем книгата „Добри“ и тогава издателският съвет на Фонда прецени, че по-ценното ни е да издадем книгата „Хлябът наш насъщен“. Тя е изключително луксозна и добре подготвена, включвайки изключително вдъхновен текст на самия художник за рисунките“, пояснява журналистът.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24