Стоянов си спомня как когато поръчва на изкуствоведката Бисера Йосифова да направи преглед на хранилището на произведенията на изкуството към Фонда, откриват рисунки на скулптора Атанас Качамаков.
„Един ден тя идва и казва – имаме изключителна находка. Това са серия от рисунки на Атанас Качамаков – „Хлябът наш насъщен“, където целият цикъл на българското село е изрисуван през различните сезони и фолклорни традиции. И така, още преди 15 години Фонд "13 века България" издава в книга тези произведения.
Това са 32 рисунки и тогава е направена и първата изложба в Силистра. Това съвпадна и с отбелязването на 25 години от създаването на Фонда. Регионалната ни комисия по дарителство в Силистра беше най-силната тогава. Така тази изложба и книгата „Хлябът наш насъщен“ обиколи цяла България“, казва Кин Стоянов.
Тази година се навършват 40 години от създаването на Национален дарителски фонд "13 Века България".
„През 1994 година синът на Илия Бешков – Александър Бешков, прави дарение към Фонда от всичко, което е наследил от баща си – рисунки и дори жилището – с една обща формулировка – че го дарява на българския народ.
Това богатство стои в хранилището дълго време. Тогава поисках Сашо Бешков да конкретизира дарителската воля, като му казах, че най- подходящото място за картините е галерията „Илия Бешков“ в Плевен – родното място на баща му. Той прие това предложение и оформихме всичко документално“, разкрива още Кин Стоянов.
Кин Стоянов коментира и случая с книгата „Добри“, написана от журналистката Моника Шанън за българчето Добри, по разкази на скулптора и художник Атанас Качамаков.
„За мен ценна е книгата „Хлябът наш насъщен“ на самия Качамаков. Разглеждали сме преди години дали да издадем книгата „Добри“ и тогава издателският съвет на Фонда прецени, че по-ценното ни е да издадем книгата „Хлябът наш насъщен“. Тя е изключително луксозна и добре подготвена, включвайки изключително вдъхновен текст на самия художник за рисунките“, пояснява журналистът.
Още по темата в звуковия файл.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..