Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След години на забвение в скита "Свети Никола" беше отслужена литургия

Обителта се намира високо в планината, недалеч от Троянския манастир

Скит „Свети Никола“
Снимка: Скит „Свети Никола“

В началото на миналата седмица, в деня, в който православната ни църква почете паметта на светите Седмочисленици - 27 юли, Ловчанският митрополит Гавриил като представител на Светия синод освети основно ремонтирания скит „Свети Никола“, който се намира високо в Стара планина над Троянския манастир и под негово покровителство.

След дълги години на забвение в скита "Свети Никола" отново беше отслужена света литургия. Ремонтът на църквата там и на прилежащите й сгради започва през 2017 година с отпуснати около 700 хиляди от Държавен фонд "Земеделие" по Програмата за развитие на селските райони. Ремонтните дейности продължават почти 3 години заради това, че скитът се намира високо в планината и достъпът на техника е труден.

"Скитът е възстановен, ремонтиран. Църквата е реставрирана, възстановена в своя автентичен вид, иконостасът на църквата, който е с изключителна дърворезба и като направа е възстановена от опитни професионални реставратори, а пък самите сгради са изградени със съвременна технология, така че да бъдат здрави, устойчиви, добре направени, но в същото време да запазят автентичния вид на архитектурния комплекс", разказа пред "Хоризонт" йеромонах Стефан от Троянската света обител.

Всички ремонтни и реставрационни дейности са съгласувани със Светия синод и с Националния институт за недвижимо културно наследство. Скитът "Свети Никола" е разположен високо в планината.

"Намира се на около 2 километра в планината, стига се до него по една изключително приятна пътека в гората, не повече от 40 минути, за да се стигне до манастира", допълва духовникът.

Последните литургии, които са отслужвани в скита, са още от 70-те години на миналия век. "Последният, който е служил в манастира, е архимандрид Йосиф, който е бил стопанин на скита, поддържал го е."

В скита "Свети Никола" има аязмо с лековита вода.

"Тази вода е с целебен извор, който изтича под олтара на храма на скита, която вода по предание на местните жители е много полезна за хора, които имат проблеми с очите", изтъква йеромонах Стефан.

Репортажа на Пламен Христов можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22