Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: Големият риск при коронавируса е в скритите инфектирани

Инфекцията не преминава от само себе си, коментира пулмологът

Проф. Коста Костов
Снимка: Архив

"Ако протестите продължат, съществува риск това да доведе до по-голям брой инфектирани. Да не забравяме, че една голяма част от населението все още не е инфектирано.“ Това коментира в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ проф. Коста Костов, пулмолог консултант в Университетската болница "Света Анна". Проф. Костов бе начело на експертния медицински съвет, който съветваше правителството в началото на пандемията от коронавирус.
Големият риск на коронавируса е в скритите инфектирани болни, категоричен е специалистът. 

"Коварството на тази пандемия е, че безсимптомните, за които най-малко предполагаме, че могат да внесат заразата или че могат да бъдат инфектирани, са именно един голям и основен резервоар на инфекцията".

Проф. Костов обясни, че когато имаш безсимтомен болен и мерките не са спазени, самият инфектиран представлява огромен риск за околните. Това е и причината за разпространението на коронавируса в старческите домове.

"Трябва да бъдем много внимателни - предстои ни една голяма част от хората тепърва да се срещнат с болестта. И тук стои въпросът -  всеки един до каква степен ще го преболедува – леко, средно тежко или критично."

тук стои и другият въпрос -  това болест или не е. Или е едно инфектиране, което минава и заминава. Аз като клиницист казвам, че версията за това, че тази инфекция минава от само себе си и не е необходимо специфично лечение, не е вярна", подчерта пулмологът.

Проф. Костов онагледи твърдението си с това, че голяма част от пациентите, които са инфектирани от новия коронавирус, всъщност преживяват усложнения – имат емболии, насложени бактериални инфекции. По думите му ако не се приложи съответното лечение за емболиите или масивно антибактериално лечение при супер инфекция – то няма да се постигне лечебен резултат.

"Голяма част от тежко боледуващите се всъщност се възстановяват от нашето лечение. Версията, че няма лечение, е несъстоятелна", твърди проф. Коста Костов. "Няма антивурсно лечение, което да ни удовлетворява на този етап – едни медикаменти помагат в началото, други при тежките състояния", аргументира се още той.

Според Костов нараства общият брой на постъпващите в болница пациенти с коронавирус. Това се дължи на факта, че мерките не се спазват и има събирания на големи групи. 

"Страхът като че ли отмина", посочи още проф. Костов, но предупреди, че инфекцията витае около нас и трябва да сме внимателни.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисията по демографската политика, децата и семейството провежда заседание в сградата на Народното събрание - 27 февруари 2025 г.

Комисията по демографската политика, децата и семейството одобри проектобюджета

С 14 гласа "за" и 2 "против" парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството одобри на първо четене предложения от правителството проект на Закон за държавният бюджет за тази година. С 15 на сто спрямо предходната година са увеличени средствата за Общините по делегираните от държавата дейности за издръжка социалните услуги...

публикувано на 27.02.25 в 18:23
Д-р Иван Маджаров

Д-р Иван Маджаров: Цените на клиничните пътеки трябва да се повишат с 25%

"Цените на клиничните пътеки би трябвало да се повишат с 25% , за да покрият необходимостта от осигуряване на заплати – такива, каквито са записани в Закона за здравното осигуряване, както и повишаващите се цени на енергия и консумативи". Това заяви пред БНР д-р Иван Маджаров, зам.-председател на БЛС. Заложеният в проектобюджета на НЗОК..

публикувано на 27.02.25 в 18:00

И.ф. главен прокурор иска имунитетите на четирима депутати и един кандидат за кмет

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима народни представители - Н. Димитров, С. Крумов, Й. Тодоров и И. Чорбов, както и искане до Централната избирателна комисия (ЦИК) за снемане на имунитета на П. Ананиев, кандидат..

публикувано на 27.02.25 в 17:51

В Бургас горят автомобилни гуми, две пожарни гасят

Струпани на открито непотребни автомобилни гуми горят в района на кръговото на "Трапезица" в Бургас. Два противопожарни автомобила гасят пламъците. Няма други материални щети и пострадали, съобщиха от Пожарната в Бургас.  Районът е силно задимен. 

публикувано на 27.02.25 в 17:48
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Не очаквам нова партия да влезе в НС

Не очаквам влизането на нова партия в това Народно събрание. Разпределението на мандатите на национално равнище няма как да се промени .  Това зави пред БНР проф. Красимир Калинов, статистик и изборен експерт, който участваше като вещо лице в повторното преброяване на бюлетините, възложено от Конституционния съд. "Няма явна тенденция някоя от..

публикувано на 27.02.25 в 17:27
Лидерът на

Костадинов: Ще накараме хората в НС да си заслужат всяка една стотинка от заплатите

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов определи като "провал" приетата от Народното събрание Декларация за осъждане на системните агресивни действия на партията и видя зад това решение признание за бъдещо мнозинство: НС осъди в декларация системните агресивни действия на "Възраждане" ДСБ: Санитарният кордон срещу "Възраждане" сработи..

публикувано на 27.02.25 в 17:24

Жечо Станков: Правителството иска да запази работните места в ТЕЦ "КонтурГлобал"

Правителството иска да запази работните места в ТЕЦ "Контур Глобал Марица-Изток 3", каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушване в парламента. То беше поискано по повод информация от изпълнителния директор на дружеството Васил Щонов за спиране на ТЕЦ-а до края на месец март и предстоящо съкращаване на служителите...

публикувано на 27.02.25 в 17:15