Основният въпрос е дали страната ни ще получи европейски средства, каза за БНР бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
След срещата на лидерите на държавите-членки на Европейския съюз предложението за отпускане на грантове и заеми навлезе в още една процедура за разглеждане в Европейския парламент.
"Европейският парламент е представен от много повече политически сили за разлика от избраните правителства в европейските държави, съответно там настроенията са много по-крайни и се вижда, че процедурата по одобрение на тези средства в момента буксува", подчерта Милен Керемедчиев.
Според Керемедчиев постъпления на средства няма да има до следващата година, което ще доведе до много сериозно напрежение в най-пострадалите държави и евроскептицизъм в южните страни-членки на Европейския съюз.
От много дълго време северните държави настояват върховенството на закона да бъде основен критерии за отпускане на средства, припомни Керемедчиев.
"Най-накрая това желание на северните държави беше реализирано да има много по-сериозен и строг контрол върху разпределението на средствата. Какви са техните опасения. При възникналата пандемия и при крайното ощетяване на различни икономики в страните - членки всяка една от индустриите, които са структуроопределящи се обръщат към националните бюджети за помощи, към държавните бюджети за финансиране и в момента, в който се излеят едни сериозни средства в правителства, които могат да използват тези средства за затвърждаване на своето политическо влияние или за оказване на натиск върху инакомислещи или конкуренти тогава върховенството на закона и демократичните ценности биха били погазени"
Възможността всяка една страна - членка да наложи вето или ограничения за разпределeнието на средствата става все по-голяма, каза Керемедчиев.
Цялото интервю на Диана Дончева с Милен Керемедчиев можете да чуете в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..