„От две седмици започват планове за затягане на мерките, планира се следващият етап за борба с Covid-19, докато няма ваксина, планира се самия период на ваксинирането и в самия процес се включват и евентуалните протести. Тук имахме протести като „Животът на тъмнокожите има значение“, имаме опит с такива протести, то не бяха антиваксърски и Covid протести", разказа Вакарелска.
"Имаме всички основания за затягане на мерките, защото в момента имаме малко под 1000 души заразени на ден. Като преди седмица бяха около 600, но пък в момента нямаме смъртни случаи във Великобритания, което е уникално.“
По думите на Румяна Вакарелска усилено се говори да има карантинен период за граждани от много повече държави. Такъв има за гражданите от България, има за Испания, очаква се да се наложи и за Франция, където случаите най-бързо нарастват, коментира още журналистът.
„България в момента е в етап на управление на кризата, който отвън не изглежда добре. А в момента във Великобритания всеки ден се коментира дали трябва да се затворят заведенията, за да се отворят училищата.“
По повод антиваксърските протести в Германия, Вакарелска е на мнение, че това се извършва от определена група хора, които протестират и срещу мерките за коронавируса.
„Вече има мерки срещу тези протести – Гърция например вече ще разследва хора, които разпространяват конспиративни теории, за първи път във Великобритания имаме съдебен процес срещу жена, която беше в един подобен процес по време на най-строгите мерки – и тя е пример какво се прави с хората, които не спазват мерките за дистанция", допълни Румяна Вакарелска.
По думите й, участниците в голям антиваксърски протест в Германия са били определени от политическите партии и част от обществото в Германия като "ренегати, хора, които са срещу каквото и да е било власт, което в 21 век не е израз на демокрация, а на този протест е имало над 20 хиляди души“.
„Но пък на протеста никой не е носил маски и участниците са плюели пресата и медиите, за да разпространяват заразата“, завърши анализа си Вакарелска.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..