Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика.
Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални плащания от държавата, а не свързана с техния финансов принос, смята тя. По думите ѝ, хората са прави да се ядосват, защото държавата има обществен договор с тях.
В България за по-малко от 40 години продължителността на живота се удължи с 10 години, отбеляза бившият социален министър.
"Третата възраст продължава все повече в съвременния живот."
Излиза въпросът "можем ли да имаме тази пенсионна система, която сме замислили", при положение, че към 2025 г. имаме 50% дефицит – от необходимите ни 24 милиарда за пенсии 12 милиарда не можем да съберем от вноски", посочи Христова.
В предаването "Преди всички" тя изрази скептицизъм дали е добре "да се наслагва реформа върху реформа".
И сега не е малка осигурителната вноска и увеличаването ѝ ще засегне интересите на много хора, подчерта Христина Христова.
Коефициентът на заместване (спрямо доходите от трудова дейност) е най-важният измерител за състоянието на пенсиите. У нас той е 54-55%, което не е малко за нашия стандарт на живот. Има държави в ЕС, където този коефициент е между 30 и 40%, поясни тя.
Според Христина Христова е необходимо прочистване на пенсионната система от плащания, несвързани с трудова дейност и осигурителния принос. Като примери тя посочи социалната пенсия за старост, която има етични функции, а също така и социалната пенсия за инвалидност.
Бившият социален министър очерта обективен и субективен фактор за равнището на пенсиите – демографската криза и застаряващото население и "неразумните, популистки преизчислявания на пенсиите и решения, не базиращи се на осигурителния принцип", както и "ударното увеличаване на минималната пенсия".
"Пенсионната ни система не може да посрещне тези разходи."
Мултифондовете са добра форма, дават добър резултат, коментира в заключение Христова.
"Това означава човек сам да преценява най-вече според възрастта си – в по-млада възраст може да се договори с фонда да има по-рискови инвестиции, по-голяма доходност, може среднорисково в средна възраст. Ролята на втория стълб е да увеличава нашите пари. Това да бъде допълваща пенсия. Законът гарантира – това, което е внесено, е гарантирано."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..