„Някои организации вече си получиха парите, но защо трябваше да има такова петно по отношение на управлението на една от най-важните титли в сферата на културата“, попита в интервю за БНР Янина Танева от сдружение „Фабрика за идеи“- една от организациите, които очакват разплащане и които са се подписали под отворено писмо с призив за разрешаване на казуса.
След отвореното писмо се е получило интересно развитие, коментира Танева в предаването "Преди всички". По думите й доста от организациите са получили "обаждания и задвижване на проекти, които от октомври миналата година чакат каквато и да е обратна връзка".
Това са малки организации в сферата на културата, а годината е изключително трудна за тях, подчерта Янина Танева.
„Да не се получават пари, които сме вложили, инвестирали, за много от организациите ще е фатално. Те могат да затворят и вместо „Пловдив 2019“ да подкрепи този сектор, да допринесе за неговото доубиване“, заяви тя и допълни, че няколко месеца или година по-късно изплатени средства не могат да променят щетите за дадена организация.
Една от организациите, подписала отвореното писмо, е чакала година и половина, за да получи обратна връзка по подадения от нея отчет, даде пример Янина Танева. „Разбирате ли? Човек да си подаде отчета, всички документи и отсреща няма никой.“
Като съществен проблем Танева открои „юридическата некадърност в тези договори, които бяха предложени на културния сектор“.
„Това са невиждани договори. По стечение на обстоятелствата някои от нас са работили с други столици на културата и сме виждали други договори. Това е договор, който третира артиста априори като крадец на публични средства.“
Договорът е нереципрочен – ако артист или организация закъснее с изпълнението с 1-2 дни, дължи неустойки, които не е ясно в какъв фонд отиват, обясни Янина Танева. „Ако вие сте „Пловдив 2019“ и закъснеете с една година, няма никаква реципрочност. Няма неустойка. Няма нещо, което дължите на артистите. Договорите са като Давид срещу Голиат.“
Според Янина Танева интересни за разглеждане са и публичните отчети на фондацията. 240 хиляди лева например се дават за наем на културния център в Тютюневия град за 2019 година, а това се равнява на парите за една година за отворените покани.
„Това е общинска фондация. Имат безкрайно много опции за обществени сгради, за реновирането им. Тези пари да не бъдат хвърлени за наем на частен имот. Това е един пример за лошо управление според нас.“
Срещата между засегнатите страни и представители на фондация „Пловдив 2019“ се планира за 13 август от 13 часа. Творческите организации предлагат да протече онлайн.
Още детайли по темата - в звуковия файл.След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..