На 12 август 2020 г. се навършиха 80-години от рождението на изтъкнатия български композитор, диригент, педагог и обществен деец Александър Йосифов.
Изклрючително активен като композитор, той създаде обширно творчество, включващо общо 26 опери и балети, десет от които посветени на детската аудитория, кантатно-ораториални творби, камерна музика с инструментални пиеси, вокални цикли, 52 клавирни дуа; песни за детски и смесен хор, 600 поп песни, 300 обработки на народна музика, филмова музика и още и още.
В продължение на 18 години Александър Йосифов е генерален директор на "Балкантон". По негова лична инициатива се организира връщането на Борис Христов в България, като му е предоставена възможност многократно да осъществява записи. Записани са църковно-славянски песнопения и „Многая лета“ с хора на Храм-паметника „Александър Невски“, „Литургия Доместика“ от Гречанинов, песни.
Йосифов е заместник-предсетател на Комитета за телевизия и радио между 1986-1989 г., заместник-министър на просветата и образованието, заместник-директор на Софийската опера, професор по оперно пеене с диригент и оркестров съпровод, декан и заместник-ректор на Музикалната академия, а по-късно преподавател и в Нов български университет. Певците, подготвени от него, са 160 - те пеят в оперните театри на цялата страна и в чужбина.
Многобройни се престижните награди, с които Александър Йосифов е удостоен за творчеството си и за активната си работа, свързана с културните връзка на страната ни. Първата от тях е през 1968 г. от Първия международен конкурс по композиция за симфонични произведения в Триест, Италия. В Токио, Япония, за "Канон и токата" за пиано на 16 ръце получава специална награда, а през 1999 г. е отличен с Голямата награда "Канебо" в Токио за "Прелюд и фуга" за две клавирни дуа. Александър Йосифов е Кавалер на почетния кръст за заслуги към република Австрия, Почетен кръст за заслуги към културата на Полша, удостоен е и с много наши почетни награди за приноса си към българската музика.
Маестрото си отиде от този свят преди 4 години, на 25 ноември 2016 г.
Оперни произведения на Александър Йосифов са поставяни на сцена не само у нас, но и в чужбина. Операта му “Хан Крум Ювиги“ е представяна в Москва и с концертни изпълнения в Париж и Виена. В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Александър Йосифов, в което той говори за операта си „Хан Крум Ювиги“, създадена през 1980 г. Спомените на композитора и изпълнение на великата Гена Димитрова в ролята на Винеха чуйте в звуковия файл.
Каталогът "Пластики и прочити" с творби на скулптора Павел Койчев и критически текстове на медийния анализатор доц. Георги Лозанов ще бъде представен тази вечер в галерия "Райко Алексиев". До утре в галерията продължава и последната изложба на скулптора Павел Койчев, озаглавена "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число"...
Наричат португалската певица Крищина Бранко "кралицата на фадото". Към жанра, пропит от носталгия и красота, изпълнителката се връща с 18-ия си студиен албум, кръстен "Майка". Крищина избра да го представи и на българска сцена. Концертът ѝ е на 11-и юни, сряда, от 19.00 часа, в зала "България". Българската сцена не е непозната на Крищина..
Заедно с Костадина Костова, авторката на историческия роман "Трифена" се срещаме в Национална галерия "Квадрат 500" . В зала 12 на постоянната им експозиция виждаме шедьовърът на хърватският художник Целестин Медович "Римлянка" . "Читателите ми споделят ми колко близко са почувствали съдбите на героите и самата атмосфера на книгата ", каза..
Синът на краля на западноафриканския блус Али Фарка Туре - Вийо Фарка Туре, отново бе в София с триото си. Те изнесоха концерт в петък вечер, а поканата отново бе от страна нa концертната серия "Аларма Пънк Джаз" на БНР и платформата "Афровизия". Вийо Фарка Туре се завръща в София " Музиката ще надделее над оръжията. Тя е невидима,..
"Музика от душата – хармония за сърцето", под този наслов премина първият самостоятелен концерт на абитуриентката Антония Гъркова, възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. Младата гъдуларка отдавна е спечелила признанието на публиката, нейната усмивка и музика са завладяващи, а този абитуриентски..
До края на месец юни силистренци ще имат възможността да се насладят на платната с автор Магдалина Радева, изложени във фоайето на Регионална библиотека "Партений Павлович" в града. За Магдалина това е първа изложба, но тя рисува и пее от дете. "Отвъд" – това е мотото на творбите й , защото иска онези, които ги видят да усетят като нея, че..
След нетърпеливо очакване вече имаме възможност да чуем първата част от най-новия интеграл в дискографията на световнопризнато клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров, който включва пълните съчинения на френския импресионист за клавирно дуо. Изданието е на различен от предишните им албуми лейбъл – Oehms Classics. Записите са осъществени в..
"Полезно е и ни харесва. Намерихме нещо, което би ни било приятно да произвеждаме. Знаем, че го правим хубаво и качествено. Нямаме никакви притеснения..
Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка –..
"Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията". Това са думи на президента Румен Радев на въпрос на CNN, дали все още желае провеждането..