Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата се подготвят за присъствена форма на обучение

119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“
Снимка: Фейсбук/119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“

Учебната година ще започне с присъствена форма на обучение, потвърди министърът на образованието Красимир Вълчев в интервю за БНР. Социалните партньори са се обединили около това решение преди 20 дни на отраслов съвет в Министерството на образованието и науката, коментира Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Според Стаматов правилният начин на започване на учебната година е с присъствено обучение в класните стаи.

"Задължително необходим ни е протоколът от медицинско естество, който здравните експерти и специалисти ще подготвят, защото той има задължителен и унифициращ характер за всяко едно учебно заведение. Медицинският елемент на протокола казва детайлите по отношение на превенцията, както и по отношение на излизането в друга, различна форма на обучение, затова той няма как да се интерпретира или да не се изчака", допълни Стаматов, който е и директор на 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“.

Директорите на различни училища участват в подготовката на протокола от медицинско естество. Оставащото време до началото на учебната година е достатъчно, за да се направи необходимата подготовка: "Напълно е достатъчно това време".

На отрасловия съвет на 17 август е обсъдено началото на учебната година да се проведе в различен формат, да не се събират много хора на откриването, да се организира тържество само за учениците от 1, 5 и 8 клас, съобщи Диян Стаматов.

Директорът на Националната хуманитарна гимназия в Благоевград Марин Митов коментира, че указанията на Министерството на образованието се свеждат до различни варианти, които са приложими за различните училища.

Така че ние ще потърсим оптимален вариант, който да пасва най-добре на нашите условия. Искаме или не трябва да се съобразим с факта, че пандемията няма да отмине скоро и ще трябва да работим в тези условия“, допълни Митов.

В Националната хуманитарна гимназия в Благоевград учат 620 деца на две смени.

Ще наблегнем на добрата дезинфекция, поставили сме вече дезинфектанти като автоматични диспенсъри навсякъде, включително в тоалетни, в коридори".

Ако се разболее някой ученик ще бъде прекратена присъствената форма на обучение за съответния клас.

Изборът за обучение в самостоятелна форма го има, но той не заменя искането на родителите за обучение в дистанционна форма, коментира Яна Алексиева от Асоциация "Родители".

"Всички аргументи мога да ги разбера, отвъд това да говорим, че страхът трябва да бъде пренебрегван. Предполагам и вярвам, че институциите и училищата, както и министерството ще изработят мерки, които да позволяват по-широк спектър от причини за това, ако родител прецени, че детето му предпочита да остане в дистанционна форма, защото от едната страна са децата с нарушен имунитет, но нека да не забравяме, че в голяма част от семействата има други възрастни с нарушен имунитет и предполагам това са голяма част от притесненията на родителите", допълни Яна Алексиева. 

Интервюто на Кети Тренчева с Марин Митов и интервютата на Даниела Големинова с Диян Стаматов и с Яна Алексиева можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30