Лидерът на военните, извършили преврат с Мали, е полковник Асими Гойта. Самият той се представи в телевизионен адрес като председател на Националния комитет за спасение на народа.
Група военни в Мали вчера задържа президента Ибрахим Кейта и премиера на страната. Превратът следва месеци на протести заради тежкото икономическо положение и зачестилите джихадистки нападения. Т.нар. „комитет за спасение“ обяви, че ще организира избори, след като обстановката в страната се стабилизира.
Международната общност осъди преврата, като Африканският съюз замрази членството на Мали, а Европейският призова за незабавно освобождаване на затворниците.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо осъди остро военния преврат в Мали и поиска „свободата и сигурността на ръководителите“ на страната да бъдат гарантирани, предаде Франс прес. Той призова „да се работи за възстановяване на конституционното правителство в страната“.
Мали,
една от най-бедните страни на света, е изправена лице в лице с насилието
В Сахел и без излаз на море
Територията на Мали е предимно пустинна, страната няма излаз на море, граничи със седем държави и през нея преминава река Нигер. Населението на страната е 20 милиона души и се състои от около 20 етноса, част от които имат конфликти помежду си.
Тази бивша френска колония, обявила независимостта си през 1960 г., е управлявана от Модибо Кейта до 1968 г., годината на военния преврат на Муса Траоре, който пък е свален през 1991 г.
През 1992 г. Алфа Омар Конаре става първият демократично избран президент.
Досегашният президент Ибрахим Бубакар Кейта бе избран през 2013 г. и преизбран през 2018 г., като негов опонент тогава беше опозиционерът и бивш финансов министър Сумайла Сисе. Сисе бе отвлечен в края на март преди парламентарните избори от предполагаеми джихадисти.
От юни хетерогенна коалиция на политически опозиционери, религиозни лидери и членове на гражданското общество зачести с демонстрациите с искане за оставката на президента Кейта, обвинен в лошо управление.
Туарегски бунт и джихадистко нападение
След обявяването на независимостта в Мали има няколко бунта на туарегите, номадски народ в Сахара от берберски произход, който прераства във въстание срещу доминиращото положение на уседналото чернокожо население в южната част на страната.
Въстанието от 1990-1994 отнема живота на хиляди. През 2006 г. няколкостотин бивши бунтовници отново въстават. Те извършват многобройни нападения и отвличане на заложници до 2009 г., когато са постигнати мирни договорености. През 2012 г. северната част на Мали става жертва на ударите на джихадистки организации, свързани с Ал Каида, които извършват многобройни актове на насилие.
Чуждестранни военни операции
Джихадистите бяха частично прогонени в резултат на операцията "Сервал", започната от Франция през 2013 г. и заменена през 2014 г. от антиджихадистката операция "Бархан" в региона на Сахел. Мисията на ООН за стабилизиране на Мали, започната през 2013 г., е една от най-важните мисии на ООН. В края на 2017 г. започват да действат и антиджихадистките сили на Г5 Сахел (Мавритания, Мали, Нигер, Буркина Фасо и Чад). През последните месеци френската армия и армиите на страните от Г5 Сахел зачестиха офанзивите си, особено в зоната на "трите граници" между Мали, Нигер и Буркина Фасо.
Париж заяви, че са "неутрализирани" няколко десетки джихадисти, сред които през юни емира на Ал Каида в ислямски Магреб, алжиреца Абделмалек Друкдал, ключова фигура за джихадистите в региона от 20 години насетне.
Въпреки чуждестранните интервенции обаче насилието на джихадистите продължава и се разпространява към центъра на Мали и съседните страни, Буркина Фасо и Нигер.
Появата на джихадистка организация, свързана с Ал Каида, ръководена от проповедника от етноса фулбе Амаду Куфа, който набира последователи най-вече в своята общност, доведе до серия от атаки и актове на насилие между фулбе, които са предимно животновъди, и етносите бамбара и догон, които са предимно земеделци.
Крайна бедност
Икономиката на Мали не е диверсифицирана. Страната, която е най-големият производител на памук в Африка и производител на кашу, е зависима от промяната в цените на първичните суровини. Климатичните изменения са риск за земеделието й и за хранителната й сигурност, изтъква Световната банка.
Мали е и четвъртият най-голям износител на злато в света.
Според Световната банка обаче над 40 процента от населението на Мали живее в крайна бедност, липсват обществени услуги и пътна инфраструктура и средната продължителност на живота е 59 години.
В края на април Международният валутен фонд, който отпусна 200,4 милиона долара, заяви, че "последиците от Ковид-19 вече са се отразили негативно върху икономиката, която и допреди това бе в тежко положение заради трудностите в социалната сфера и в сферата на сигурността".
Икономическите перспективи явно се влошиха и растежът ще спадне под един процент, което още повече ще увеличи безработицата и бедността", заяви МВФ.
Културен блясък
Град Тимбукту, в северозападната част на Мали, в миналото е един от големите интелектуални центрове на исляма, известен с десетките хиляди ръкописи. Гробниците на мюсюлмански пророци в Тимбукту, възприемани от населението като закрилници, бяха частично разрушени от джихадистите, а след това възстановени с помощта на ЮНЕСКО и обявени за световно културно наследство на човечество.
Голям брой легенди на африканската музика произхождат от Мали, като например Салиф Кейта, Рокия Траоре, дуетът Амаду и Мариам и Али Фарка Туре, а също така и известни по цял свят фотографи като Сейду Кейта и Малик Сидибе.
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. Младежът на 19-годишна възраст, управлявал лекия автомобил участвал в инцидента, е привлечен към наказателна отговорност за това,..
Днес температурите до 43 градуса създават предпоставки за висок риск от пожари в Гърция, предупреждават от Гражданска защита. Според последните прогнози живакът ще се повиши рязко предимно в континенталната част на страната. На островите духа вятър, но температурите също са много високи. Препоръчват на туристите да ходят на плаж в..
Рекорден брой зрители се събраха снощи в хърватската столица Загреб за концерт на хърватската националистическа фолк рок звезда Марко Перкович и неговата група "Томпсън", съобщиха местни медии. За събитието са били продадени почти 500 000 билета. Вчера сутринта се образуваха колони от коли към Загреб, като на магистрала А1 колоната е..
Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и..
Проучване, поръчано от вестник "Сънди таймс", показва, че по-голямата част от британците смятат, че лейбъристкото правителство е не по-малко хаотично от предишното на консерваторите, а рейтингът на премиера Киър Стармър е рекордно нисък. Минути след като Риши Сунак застана под проливния дъжд пред Даунинг стрийт през май миналата година и..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в еврозоната като насилствено: "Нашата цел беше една и ние вече я постигнахме - цял свят и цяла Европа разбра, че българският народ се съпротивлява на неговото насилствено вкарване в еврозоната..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични...