Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пострадали животни очакват своите осиновители

Постери с 5 животни за осиновяване популяризират каузата в столичното метро

Снимка: Фондация „Четири лапи“

Започна кампания на организацията за защита на животните “Четири лапи” за популяризиране на отговорното отношение към домашните любимци и бездомните животни. Осинови.ме влиза в софийското метро с нов акцент - търсене на дом за пет животни, претърпели тежки травми. Така историите на петте животинчета могат да стигнат до повече хора.

В България има тенденция за увеличаване на осиновяванията на безпородни и бездомни животни, но животни с увреждания все още много трудно се осиновяват, особено кучета.“ Това каза пред БНР Явор Гечев, дългогодишен председател на фондация “Четири лапи”.

Главните герои на кампанията са Фелисити, Лея, Рафи, Борис и Мъркоран.

Рафи   Снимка: Фондация „Четири лапи“

„Това са пет от най-тежките случаи, с които се сблъскаха през годините нашите лекари. Особено случаят на Рафи и на Мъркоран е много показателен. Рафи е около 60-килограмов кангал, огромно животно, развъдено в един от тези съмнителни развъдници, купил го човек от радомирско село и в момента, в който животното започнало да проявява признаци на здравословни проблеми (те са за съжаление генетично наследени проблеми с костите), просто го е изхвърлил на улицата, добри хора са го спасили. Рафи, за да може да живее без болка, да може да си стъпва на задните крака, имаше нужда от серия от операции, които са уникални в световен мащаб, за щастие в България се правят“, разказа Явор Гечев в предаването „Преди всички“.

Не по-малко драматична е историята на Мъркоран, загубил две лапички – предна и задна, под капака на автомобил, където се е криел. 

„Когато човекът е стартирал двигателя, машината е откъснала лапичките. Затова се наложи да бъдат поставени импланти, след доста интересни и уникални операции. Мъркоран е готов за осиновяване, той е изключително любвеобвилен, през цялото време търси човешка компания и се надявам съвсем скоро някой да го хареса на тези плакати в метрото“, обясни още Гечев.

Явор Гечев е намерил Борис на булевард „Цар Борис III“, затова и му е останало това име. „Беше бебенце, съвсем малко, със сериозна инфекция. Успяха лекарите ни да го спасят, лапата беше ампутирана, но с три лапички живее много добре. Много игрив, много жизнен, страхотно котенце и аз съм сигурен, че ще бъде осиновен. Който иска да си вземе хубаво черно коте, Борис е неговото коте".

Кандидат осиновителите попълват специална анкета и преминават през сериозно „сито“. Прави се среща с кандидатите и животинчето. Ако всичко върви по план, следва пробен период. На финала се стига до подписване на договор за осиновяване. По-сложната процедура гарантира, че животното ще попадне в правилните ръце, посочи Явор Гечев в предаването "Преди всички".

На плакатите в метрото има QR код, който при сканиране със смартфон отвежда към профила на съответното животно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30