Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен съветник на британското правителство:

Отсъствието на децата от училище може да е по-опасно от Covid

Лондон
Снимка: Атина Димитрова

Децата е по-вероятно да пострадат повече, ако не се завърнат на училище следващия месец, отколкото ако се заразят с коронавируса, това е мнението на главния съветник на британското правителството по въпроси на здравеопазването професор Крис Уити, с което той на практика твърдо подкрепи намеренията на премиера Борис Джонсън учебната година да започне в началото на септември.

Професор Крис Уити каза в интервю за Би Би Си, че „шансовете деца за умират от Covid-19 са изключително малки, но пропускането на уроците ще им навреди значително в дългосрочен план“.

Милиони ученици в Англия, Уелс и Северна Ирландия се очаква да се завърнат в класните стаи през първата седмица на септември.

В Шотландия училищата вече отвориха. Министърът на икономиката в сянка Луси Пауъл заяви, че Лейбъристката партия подкрепя завръщането на учениците, но критикува правителството, че със създадения от него хаос при оценяването на завършващите средно образование е загубило две ценни седмици в подготовката за безопасно завръщане към занятията.

Анкети показват, че все още много родители и учители имат сериозни съмнения и нямат гаранции за безопасното завръщане на децата в училище.

Професор Крис Уити заяви в итервюто също, че Covid-19 ще бъде предизвикателство поне още 9 месеца напред.

Той допълни, че е малко вероятно да има ваксина до края на годината, но вероятността за такава е твърде реална за следващата зима през 2021-2022 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Христов: Липса на политическа воля е да не започва информационната кампания за еврото

Има много хубава комуникационна стратегия, разработена от експерти, за въвеждането на еврото. За мен е въпрос на политическа воля, за да започне кампанията, каза Александър Христов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира липсата на комуникационна кампания за еврото. "Обяснението за мълчанието е липса на..

публикувано на 26.02.25 в 17:39
На заседанието на Комисията по конституционни и правни в Народното събрание - 26 февруари 2025 г.

Правната комисия на НС прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт за 2025-а

Комисията по правни и конституционни въпроси прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт за 2025 година. "За" гласуваха 13 народни представители, трима бяха "против" и трима се "въздържаха".  Срещу парите за съдебната власт реагираха с писмо от Висшия съдебен съвет, а в рамките на заседанието на Комисията - и от Съдебния..

публикувано на 26.02.25 в 17:29
Зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев и Галя Димитрова и министър Теменужка Петкова (в центъра) на заседанието на парламентарната комисия -  26 февруари 2025 г.

Бюджетната комисия на НС одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше.  Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица. Финансовият министър: НАП анализира всяка данъчна..

публикувано на 26.02.25 в 17:18
Томислав Дончев

Дончев: Можем да получим цялото второ плащане по ПВУ, ако направим реформите за 6 месеца

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че второто плащане към страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост ще е възможно през тази година, ако бъдат извършени и оставащите 15% реформи, обвързани с него.  Дончев направи специално изявление, след като по-рано днес съобщи, че България няма да получи второ плащане от 653 млн. евро по ПВУ..

публикувано на 26.02.25 в 17:11
Виктор Папазов

Виктор Папазов: Има кампания за ползите от еврото, а защо няма за вредите?

Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира проф. Стив Ханке, определян като баща на валутния борд в България, който е готов заедно с още двама световно известни професори да изготвят  безплатно анализ за ползите и негативите от приемането на..

публикувано на 26.02.25 в 17:06
Костадин Костадинов и Цвета Рангелова от

"Възраждане" ще настоява за европейска реакция на ареста на Калин Джорджеску

Партия "Възраждане" осъжда действията на румънската държава и чрез депутатите си в Европейския парламент в групата "Европа на суверенните нации" ще настоява за европейска реакция на ареста на кандидата за президент Калин Джорджеску. Лидерът на партията Костадин Костадинов определи задържането като фашизъм и не изключи да има подобен опит за..

публикувано на 26.02.25 в 17:05
Йонко Грозев

ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за конституционен съдия

Парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" внесе в парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси предложението си за избор на Йонко Грозев за член на Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Кирил Петков: Йонко Грозев ще е нашата кандидатура за конституционен съдия Внесоха в НС..

публикувано на 26.02.25 в 16:51