Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЗО: България е на едно от първите места по конспиративни теории

Децата и Covid-19 - има ли яснота за новата учебна година

Националната мрежа за децата: Учители от рисковите групи могат да преподават онлайн

Снимка: БТА

Трябва да се намери кръстопът между интересите на децата да получат образование и запазването на тяхното здраве, подчерта в интервю за „Хоризонт“ представителят на на Световната здравна организация за България доц. Михаил Околийски. Търси се преодоляване на дългосрочния риск от загуба на добро образование, изтъкна той в предаването "Преди всички".

Михаил Околийски  Снимка: БГНЕС

В образованието може да се говори за това, че едно поколение в момента е в риск да занемари образователните си способности, което ще го придружава цял живот“, коментира Околийски.

Не е възможен универсален подход, трябва да се отчитат спецификите на отделните региони и възрастта на учителите, смята експертът. Дистанционното образование по думите му по никакъв начин не може да компенсира присъственото. Трябва много внимателно да се види на кои деца и в кои възрастови групи да се препоръча носенето на маски. „Ние препоръчваме децата над 12 години да се държат като възрастни, тоест да носят маски, както и учителите им.“

СЗО е приключила първия етап на изследване, касаещо поведенческите фактори и рискове при справяне с пандемията, съобщи доц. Михаил Околийски.

„Виждаме, че България е на едно от първите места по конспиративни теории. Има много групи хора, които не споделят тезата, че коронавирусът е много рисков, че пандемията съществува и тези вярвания те предават и на децата си, които не са мотивирани да спазват физическа дистанция, когато се върнат в училище.“

Вредно е внушението, че учителите не желаят по никакъв начин да се включат отново в дигитално обучение. Получава се изкуствено създадено противопоставяне между учители и родители, посочи пред БНР Пламена Николова, програмен координатор "Образование" в Националната мрежа за децата. Което министерството създаде благодарение на това, че пропиля цялото лято, вместо да направи добра и стабилна подготовка.“

Снимка: БТА

Остава малко време до 15 септември и никой няма яснота какво ще се случва. Има най-общи препоръки, но как точно ще се организира обучението и как ще се преминава от една форма в друга остава неясно, коментира Пламена Николова.

Паралелен формат, в който учителят преподава в клас и това се следи от деца онлайн, е неефективен и за децата в клас, и за тези в домашна среда, „колкото и лесно да изглежда“, смята Пламена Николова, която е бивш учител.

От Националната мрежа за децата са застъпници на варианта, в който учители от рисковите групи могат да преподават онлайн на децата, които попадат в списъците със заболявания, опасни за присъствена форма на обучение.

Най-базисното е връщането в училище да е съпроводено с по-строги санитарно-хигиенни мерки, посочи Николова.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15