Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълчев обяви присъствено начало на новата учебна година в цялата страна

| обновено на 27.08.20 в 14:08
Брифинг на министър Красимир Вълчев относно началото на новата учебна година
Снимка: БГНЕС

Министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че новата учебна година ще започне присъствено в цялата страна въпреки епидемичната ситуация, но не изключва до нейното начало да настъпят промени.

"На този етап е планирано новата учебна година да започне присъствено за всички училища и всички ученици в дневна форма на обучение в цялата страна", посочи министърът.

На съвместен брифинг със зам.-кмета на София Тодор Чобанов в в Националната природо-математическа гимназия, той коментира и предстоящите промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Училищата са готови за модела на превключване, който ще се приложи когато започнат грипните епидемии, за да няма загубено учебно време, допълни просветният министър. Въвежда се принципът на невзаимодействие между паралелките в училищата и групите в детските градини. Ако има болно дете, стремежът ще бъде да се ограничат физическите контакти на децата извън паралелката или групата.

"Можем да прогнозираме с голяма доза увереност, че епидемичната ситуация ще продължи 10-12 месеца, през цялата учебна година. Трябва да намерим начин образователната система да работи”, посочи министър Вълчев.

Той отбеляза, че не могат да продължат крайните модели на дистанция и заради това се търсят възможни други варианти. Според него в различните страни има две стратегии - едната от тях е т.нар. "хибридно" обучение, но от МОН са се отказали от подобен вариант, тъй като той би бил труден за реализиране.

Вълчев посочи, че от МОН са избрали съчетания от две стратегии, като моделът на предстоящото училищно обучение е базиран на превключване. "Училищата ще са готови за него. Най-вероятно ще се наложи такова, когато започнат грипните епидемии”, обясни министърът.

На този етап е планирано новата учебна година да започне присъствено за всички училища и всички ученици в дневна форма на обучение в цялата страна, посочи Вълчев, но не изключва до нейното начало да настъпят промени, тъй като ситуацията в страната е динамична с оглед на епидемичната обстановка.

Според него училищата ще получат инструкции за действие, в случай че бъде установен заразен с Covid-19 ученик или учител. Директорите ще имат и списък от задължителни правила за дезинфекция и дистанция.

Някои училища вече обявиха, че ще работят по график, в който различните класове започват часовете по различно време и така ще се разминават в междучасията. "Няма съмнение, че годината ще бъда трудна. Имаме голямо предизвикателство - да опазим здравето на децата", каза министър Велчев.

"Ако обаче оставим училищата затворени, рискуваме да има повече негативни последици за децата, отколкото тези, които може да причини самата коронавирусна пандемия. Говори се и за поколенческа криза”, обяви той на брифинга.

"Когато има дете със симптоми, то ще бъде отделяно. Ще се уведомяват незабавно родителите, които имат отговорността да го заведат на лекар. При случай на заразен ученик или учител, незабавно ще се уведомява и РЗИ”, разясни още той.

Според министър Вълчев най-добрата форма е присъствената. "Ще опитаме да направим всички форми на обучение възможно по-пълноценни. Другата възможност пред родителите е за смяна на формата на обучение. Имаме над 15% деца, които имат проблем с ежедневната посещаемост. Средната им посещаемост е под 70%”, посочи той.

При необходимост учениците ще имат възможност за допълнителни уроци, които ще се заплащат на учителите. Заедно със синдикатите е договорено за тези допълнителни часове да се заплаща по 15 лв., поясни министърът и допълни, че в подписаните от него насоки, има изброени хронични заболявания, въз основа на които учениците могат да отсъстват. При хронични заболявания на родителите, децата могат да изберат временно да се обучават вкъщи.

Също така има планове около 20 училища да се превърнат в центрове за дистанционно обучение, като те ще могат да обхванат учениците от повече от една област, ако това се наложи. "Дистанционната форма на обучение ще е третата възможност за родителите, като тя се различава от онлайн обучението", подчерта Вълчев.

"Според наше проучване 16% от родителите са предпочели дистанционното обучение, но този избор не е принципен, а във време на продължаваща пандемия", каза още Вълчев.

Планирано е и предоставянето на допълнителни средства за общините за издръжката на децата след въвеждането на задължителното предучилищно обучение за 4-годишните. Те ще са за закупуване на помагала, както и за храна на учениците. Министър Вълчев отбеляза, че вероятно депутатите ще предложат компенсации за децата, които не са приети в детски градини в периметър, който предстои да бъде определен. Въпросът е обсъден и с премиера Бойко Борисов, който е подкрепил подобна идея. 57 са общините, в които има недостиг на места в детските градини, каза просветният министър.

Според него системата на частното образование е алтернатива, което обаче е свързано с ограничен достъп и финансов ангажимент на родителите. "Обществената справедливост изисква тези родители да бъдат компенсирани. Така, че вероятно това ще бъде предложено”, заяви Вълчев.

Всяко висше училище у нас вече е избрало по какъв начин да проведе следващата академична година и този подход е различен, каза още министърът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариана Първанова

Мариана Първанова: Срещите в Пловдив дават закваската на бохемите във Варна

Варна се оказа едно от най-бохемските местав България. През 70-те и  80-те години става един от важните културни центрове у нас. Там са едни от най-известните ни творци . В този период има ярки прояви на свободомислия – легендарната театрална постановка "Полет над кукувиче гнездо" на Станчо Станчев, там се създава библиотека за фантастика..

публикувано на 02.12.24 в 10:23
Церемония по повод 133-ата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА) пред паметника на загиналите медицински чинове, 2 декември 2024 г.

Главчев: Еврозоната e приоритет, но очакваме НС да започне работа, за да се обсъди бюджетът

Еврозоната остава приоритет, но служебният кабинет очаква 51-вият  парламент да започне работа, за да може да се обсъди бюджетът, заяви служебният премиер Димитър Главчев: "Дилемата каква е всъщност? Ние сме готови с Бюджета и сме го предложили на всички политически сили. По-добре е да се изясни ситуацията каква е, тъй като е много рисково..

публикувано на 02.12.24 в 10:17

Откриват Коледно градче на централния площад в Плевен

Тази вечер в Плевен ще грейне коледната елха на града. Общината е организатор на богата програма за коледните и новогодишните празници. Точно в 17.30 светлините на Коледното дръвче ще огреят Централния площад в Плевен. Илина Димитрова, заместник-кмет, коментира: "Ще внесем елемент на изненада, да бъде представено по малко по-различен..

публикувано на 02.12.24 в 09:51

Германският канцлер Олаф Шолц пристигна в Киев на изненадващо посещение

Германският канцлер Олаф Шолц пристигна в Киев на изненадващо посещение, съобщи немската обществена телевизия ZDF. Това е втората му визита в украинската столица, откакто Русия започна пълномащабната военна инвазия в Украйна преди почти три години, напомня Ройтерс. Предишната му визита в Киев беше през юни 2022 г., когато той посети украинската..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

ФЖМК отбелязва 50-годишния си юбилей

Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет ''Св. Климент Охридски'' ще отбележи своя 50 -годишен юбилей с тържествена церемония по връчване на дипломите на абсолвентите, завършващи бакалавърските и магистърските програми по ''Журналистика'', ''Връзки с обществеността'', ''Книгоиздаване'' и ''Комуникационен..

публикувано на 02.12.24 в 09:36

Националната овцевъдна и козевъдна асоциация иска оставките на цялото ръководство на БАБХ

Искаме оставките на цялото ръководтсво на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това обяви пред БНР Деан Тодоров - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а проблемите са разностранни :  " Говорим за..

публикувано на 02.12.24 в 09:13

Министърът на околната среда обсъжда в Плевен проблемите с водоподаването

Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров ще се срещне с ръководството на община Плевен по време на традиционната оперативка на кмета д-р Валентин Христов, на която присъстват и журналистите. Темата е продължаващият воден режим. За 9 часа е насрочена оперативката на кмета д-р Валентин Христов, в която ще участва и министър..

публикувано на 02.12.24 в 08:59