Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мумия на египетски върховен жрец в музея в Ерусалим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изложба на египетски мумии привлича посетители в израелския музей в Ерусалим. Това е първата изложба, след като заради карантината за Covid -19 музея беше пред банкрут. Благодарение на частни дарения от цял свят успява чак сега отново да възстанови дейността си.

Земите на днешен Израел са били част от Древен Египет и се откриват много археологически находки  на различни места в страната. Затова музеят притежава една от най-богатите сбирки на артефакти от тази епоха в света.

Саркофазите, с характерното изображение на човешка фигура на тях, в израелската колекция, са няколко. Посетителите могат да видят и две мумии - на котка и на ибис (свещена в Египет птица, приличаща на щъркел, чието убийство се е наказвало със смърт). Двете мумии на животни са били подарени на Израел от египетския президент в знак на добра воля, по време на подписването на Кеймпдейвидския мирен договор.

„Още с пристигането в музея, мумията замина на…медицинско изследване. В Болницата Кармел в Хайфа без да бъде докоснато с ръце, балсамираното тялото бе подложено на сканиране и медицински екип постави диагнози, всеки по своята специалност. Мумията не е от най-старите. Човекът е балсамиран преди около 2200 години, това e век след битките на Александър Македонски“, това разказва в  предаването „12+4“ египтоложката Ирит Бен Адан.

Посетителите на изложбата могат да се запознаят с медицинските заключения и да видят няколко кратки филмчета, както за социалното положение на човека в саркофага, така и за здравния му статус.

Не е бил фараон, а върховен жрец. От надписите на саркофага му се вижда че се е казвал Ирет Хор Иру и е бил е жрец на светилището на Ахмин - селище на около 500 км южно от Кайро. Получил е длъжността по наследство. На лицето му е добавена изкуствена брада, привързана със синя панделка, която подчертава аристократичния произход. Ръцете му са поставени пред гърдите, като в лявата държи торен бръмбар - символ на съхраняването“.

Египтоложката Ирит Бен Адан разказва още:

„Много ни вълнува самото балсамиране. В Библията е отбелязано ,че въпреки че в нашата религия няма такъв обичай, телата на двама от патриарсите са били мумифицирани. Единият от тях е Йосиф, който благодарение на мъдростта си достига висок пост в двора на фараона. На него дължим, например два от важните елементи на икономиката - създаване на държавен резерв и десятъка, който е основа на данъчната система. Той е наредил да бъде балсамиран и баща му Яков, познат с това, че успява да откупи от брат си първородството и съпътстващите го привилегии за една паница леща, а също, че е бил измамен от тъста си и се е наложило да аргатува дълго, защото вместо за любимата му Рахел, най-напред го оженват за нейната сестра Лея. Неговите 12 сина от двете му жени и техните прислужници поставят основа на 12-те колана на Израел - племената, от които е бил съставен по-късно еврейски народ. За съжаление мумиите на Йосиф и на Яков не са намерени“.

На сканиране са били подложени и мумиите на котката и ибиса. И двете са били млади и здрави животни.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50