Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не са открити останките само на една "призрачна подводница" от войната

Потънал кораб
Снимка: Снимка: Радио Бургас

Преди по малко от месец водолази откриха стъклени съдове, вероятно от потънал кораб в местността „Ченгене скеле“ в южната част на Бургаския залив. От самия плавателен съд не е останало почти нищо.

„Във водите на Черно море бяха открити уникални останки на потънал кораб, открити са стъклени съдове, но от корпуса на кораба нищо не е останало, каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

„Българското Черноморие не е богато на останки, тъй като морфологията на българския бряг не предполага запазване на корабокрушение близо до брега – брегът е плитък и морето смила за дни изхвърлен на брега кораб.

А иначе българското крайбрежие на много големи дълбочини има добре запазени корабокрушения, защото Черно море на по-голяма дълбочина от 150 метра няма кислород и микроорганизми и дървените останки се запазват добре“, разказа още Калин Димитров.

Два кораба потънали край българския бряг са подробно проучени – на южния китенски залив от края на 18 век - началото на 19 век и в залива на град Черноморец от средата на 19 век, иначе са регистрирани няколко десетки потънали кораби.

„В зависимост от целта на проучването зависи и времето за документиране на корабокрушение и от това колко е голям корабът“, каза още Димитров.

"От всички плавателни съдове по българския бряг има една само една неоткрита "призрачна подводница" от Втората световна война, аварирала през 1942 година на север от Созопол, идентифицирани са двама руските моряци, за които се смята, че са излезли да я поправят, но подводницата не е намерена, от руските военни архиви се знае, че тя е аварирала при българския бряг, но защо -  версиите са различни...Но всички други подводници са намерени",  посочи Димитров.

"Черно море е част от Стария свят и корабоплаването започва от времето на появата на първите гръцки колониалисти по Западния бряг на Черно море до наше време. Това разказа още Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49