„За мен винаги това е било най-голямата магия – от едно семе, от едно коренче, не зная как само с почва, вода и слънце става нещо съвсем различно“ – разказва в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Илза Христова.
Художничката споделя, че е важно как цветето се суши, как се обработва, за да се запазят изцяло багрите и нюансите на растението. В процеса на работата си тя не престава да открива нови и нови неща.
„Целта не е да дам вечен живот на цветята в бижутата, а да съхраня магията и тайните на цветята“, споделя Илза Христова.
„Те няма как да останат завинаги, да се консервират вовеки веков и не ни е това задачата. По-скоро тук е моментът, че бижутата се променят, но въпреки това остават очарователни. Цветовете вътре се променят, светлината как влиза, с течение на времето започва да действа като лупа. Стават много промени, които не са никак лоши. Цветята трябва да са напълно сухи, да няма никаква влага, защото влагата в цветовете с химикалите, които ползвам, дава реакция. Трябва да са и по-фини, по-прозрачни, да не са много плътни“.
Хортензията е любимото цвете на Илза. Преди изящните аксесоари от цветя Илза Христова е била отдадена на бижутата от скъпоценни камъни.
„Бях направо обсебена от камъните и много дълги години се занимавах с това. Когато станаха много големи промени в пазара на скъпоценни камъни, в обработката, в търсенето, промениха се много нещата и реших, че искам по-артистични проекти. Не е нужно всички да работят камъни и всички бижута да са с камъни или с благородни метали, за да бъдат ценени."
Новият мултидисциплинарен проект, по който работи Илза, е озаглавен „Моят таен живот с растенията".
„Ще има фотография, ще има бижута, и искам и музиката по някакъв начин да влезе в този проект. И да бъде една наслада и красота, но и човек малко да се замисли, че зад тези неща, които сме ги приели за даденост, стои друг план.“
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..