Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правната комисия прие на първо четене предложенията за промени в Изборния кодекс

| обновено на 01.09.20 в 19:20

Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене предложенията на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс с 11 на 9 гласа. Управляващата партия предложи поправки, които предвиждат мажоритарен избор на половината депутати от Велико народно събрание, както и осигуряване на възможност за гласуване с машини или с хартиени бюлетини във всички секции с над 300 избиратели. Според сегашните разпоредби гласуването трябваше да е само машинно.

С внесения законопроект  ГЕРБ предлага въвеждане на машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели.  чрез измененията се дава възможност на всеки български гражданин да избере лично за себе си начина, по който иска да упражни правото си на вот – с машина за гласуване или хартиена бюлетина. Регламентира се още, че ЦИК е компетентният орган, който трябва да осигури машинното гласуване. Даниел Инков с подробностите

Не бе подкрепено предложението за промени на ДПС, което предвиждаше рязко вдигане на прага за преференции, промяна в начина на формиране на избирателни секции и отпадане на квадратчето "Не подкрепям никого" в бюлетините.

ДПС и БСП не подкрепиха промените

ДПС няма да подкрепят ГЕРБ за промените в Изборния кодекс. Това обяви по време на заседанието на Правната комисия депутатът Йордан Цонев. 

Дефектът на изборния процес у нас са секционните избирателни комисии, добавиха от ДПС. 

Партийните пристрастия на членовете също са голям проблем, каза Цонев. ДПС настоява да се въведе машинното гласуване, като така ще се върне доверието в изборния процес. 

Правителството е длъжно да регулира процеса, не е нужно да се наемат машините, те могат да бъдат произведени в България, заяви Йордан Цонев


Крум Зарков

БСП също не подкрепят промените на ГЕРБ в Изборния кодекс. Депутатът Крум Зарков зави, че те се внасят в последния момент и вместо яснота, се внася хаос и оставката на председателя на ЦИК също е доказателство за хаоса. 

Не се знае и колко машини ще се купуват. Те трябва да се купят, а не да се наемат, смята Зарков. 

Според него машинното гласуване има предимство, но вкарването на хартиена бюлетина за протокола също ще обърка процеса. Има скрита цел и това е поредната законодателна спирала, добави Зарков. 

Християн Митев от Обединените патриоти заяви, че се въздържат в предложението за избор на Велико народно събрание и специалния ред за провеждането му, както и за мажоритарния избор на 200 депутати. Митев е на мнение, че машинното гласуване не е "панацея за честен вот". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

31-годишен кюстендилец влезе в затвора заради марихуана за 10 лева

Мъж на 31 години от Кюстендил беше осъден за незаконно държане на наркотично вещество - 0,5 грама марихуана.  Присъдата е потвърдена от най-високата инстанция - Върховен касационен съд и е приведена в изпълнение. Осъденият вече е в затвора, казаха за БНР от Районна прокуратура - Кюстендил Случаят е от лятото на 2024 г., когато мъжът е бил..

публикувано на 20.10.25 в 20:43

Община Невестино иска на концесия минерален извор, за да реши проблемите си с водата

Община Невестино ще иска да вземе на концесия минерален извор с 12 л в секунда край селото за решаване проблемите с водата, казаха от администрацията. Очаква се това да стане до Нова година.  Изворът доскоро е бил общински - за 5 години, но след като Общината не е могла да го отдаде в този период на концесия, отново е одържавен. От "Басейнова..

публикувано на 20.10.25 в 20:40
Омбудсманът Велислава Делчева връчи наградата за лекарска всеотдайност

Българският лекарски съюз връчи годишните си награди

 Н а церемония в Националния исторически музей  Българският лекарски съюз връчи годишните си награди.  Със Златен приз "Лекар на годината 2025" беше отличен проф. Николай Габровски.  Наградата беше връчена на проф. Габровски от вицепрезидента Илияна Йотова. Наградата за лекарска всеотдайност "Д-р Стефан Черкезов" получи д-р Димитър Бакалов,..

публикувано на 20.10.25 в 20:40
Министърът на външните работи Георг Георгиев взе участие в редовното месечно заседание на Съвет

Министър Георгиев: Българите да бъдат включени в конституцията на РСМ като първа стъпка за преговори за ЕС

Министърът на външните работи Георг Георгиев заяви, че България подкрепя започването на преговори за присъединяване към ЕС с Украйна и Молдова: "Да, разбира се. Мисля, че България винаги е била много кристално ясна по отношение на тези две държави", заяви министърът. EK приключи прегледа на законодателството на Украйна и Молдова за присъединяването..

публикувано на 20.10.25 в 20:21

Убедителна победа за ВМРО-ДПМНЕ на първия тур на местните избори в РСМ

В Република Северна Македония управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ удържа убедителна победа на проведения вчера първи тур на местните избори. При рекордно ниска избирателна активност за такъв вот, откакто Скопие обяви независимост от Югославия преди 34 години - малко над 48 процента, ДПМНЕ излъчи 32-ама кметове още от първия кръг, включително на..

публикувано на 20.10.25 в 20:03
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски ще присъства на преговорите на "коалицията на желаещите" в Лондон

Украинският президент Володимир Зеленски ще присъства на преговорите на "коалицията на желаещите" в Лондон тази седмица, съобщи агенция Ройтерс. Френският президент Еманюел Макрон обяви по-рано, че в петък в Лондон ще се проведе среща на "коалицията на желаещите". Източник, запознат с въпроса, каза пред Ройтерс, че Володимир Зеленски ще..

публикувано на 20.10.25 в 19:54
Илюстративна снимка, архив.

ОИК-Пазарджик обяви избора на Христо Вълков за общински съветник от "Възраждане" за недействителен

На извънредно заседание тази вечер ОИК в Пазарджик обяви избора на Христо Вълков за общински съветник от "Възраждане" за недействителен заради манипулиране на преференциални гласове.  Става дума за надписани 114 преференции в негова  полза по време на компютърната обработка на данните от гласуването на 12 октомври. Откриха манипулиран..

публикувано на 20.10.25 в 19:51