Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Павлов: По-високата цена на природния газ е заради цените на европейските пазари

Николай Павлов
Снимка: БГНЕС

От днес природният газ трябва да поскъпне с 20 на сто, вместо очакваните 15 процента. Причината - драстичният скок на европейските борси.

При тези нива, ако „Булгаргаз не беше предоговорил с „Газпром“ начина на ценообразуване, сега поскъпването щеше да бъде вместо 20 - 60 на сто, пресметнаха от газовата ни компания.

„Булгаргаз“ внесе предложение за утвърждаване на цената на природния газ за месец септември в размер на 22,46 лв., което представлява увеличение с 20,30 на сто спрямо месец август“, заяви в интервю пред репортера на БНР Юлияна Корнажева изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов.

- На какво се дължи това увеличение? Предварително се очакваше скокът да бъде 15 на сто.

- Да, така беше, но към дата 11 август. Причината за по-високата цена на природен газ за месец септември се дължи на значителното повишение на цените на европейските газови пазари с над 51%. Тази пролет бяха отчетени рекордно ниски ценови нива, както на природния газ на европейските борси, така и на рекордно ниски цени на петролните продукти. Като основна причина за безпрецедентен спад на цените е спадът в потреблението в резултат на пандемията с Covid-19. „Булгаргаз“ предоговори начина на ценообразуване, като компонентът, който участва във формулата, преобладаващият компонент, отразява развитието на европейските газови пазари. И всичките тези ползи от ниските ценови нива на борсите бяха прехвърлени към крайния потребител на природен газ.

- В момента обаче дали почти половината от това намаление, което постигнахте с „Газпром“, не беше изядено, заради този скок? И дали, ако беше останал старият начин на ценообразуване на газа, резултатът щеше да бъде по-различен?

- Резултатът със сигурност щеше да бъде много по-лош. Ние правим анализи и реално за третото тримесечие на тази година цената на природния газ би била над 32 лв за мегаватчас. Като отчетем цената за юли, август и предложената за утвърждаване от КЕВР цена, средната цена, която се получава за това тримесечие е 20,08 - виждате каква е разликата, над 60%. Искам да отбележа, че покачването на цените на газа на европейските пазари показва, че потреблението започва да се възстановява и  съответно, икономиките в Европа.

- Това означава ли, че още повече влизайки в зимния сезон, това, което ни очаква са по-високи цени на газа?

- В зависимост от това, какво ще бъде търсенето, колкото по-голямо е то, толкова по-високи цени, цените ще растат нагоре. Идеята е ние като компания да предлагаме цени на природния газ, които следват развитието на европейските газови пазари.

- Дали обаче тези прогнози, които направи КЕВР, са съотносими към тези тенденции, които наблюдаваме в момента?

- Един бърз преглед на решението на КЕВР показва, че за третото тримесечие на 2019 г. те са заложили като цена на природния газ при образуването на топлинната енергия в размер на 23,07 лева за мегаватчас. Както казах, нашата средна цена за третото тримесечие е 20,08 лева, която е по-ниска с близо 13%.

- Да, но вашите цени се определят абсолютно всеки месец, а тези на топлофикациите, те са най-големият ви потребител, те вече няма да бъдат променяни евентуално до следващото лято. Може ли да дойде един момент, в който тези дружества да не могат да си плащат газа?

- Цената остава значително по-ниска от прогнозите на КЕВР, които се базират на прогнозите на газовите борсови индекси, а колкото до топлинната енергия , увлечението беше направено авансово от 1 юли, отчитайки именно прогнозите на тези борсови индекси. „Булгаргаз“ не счита, че ще има такова увеличение, което да наложи преразглеждане на решението на КЕВР.

- Какви са задълженията към сегашния момент на топлофикационните дружества?

- Задължението на „Топлофикация“-София специално е близо 120 милиона лева. От всички останали топлофикации единствено „Топлофикация“ - Плевен има задължения, но те са разсрочени - близо 8,5 милиона лева, като те са обезпечени по съответния ред и там нямаме притеснение.

-  Т.е. основно остава проблемът с „Топлофикация“-София. Тези 120 милиона се очакваше да бъдат изчистени още преди месец, защо това не става?

Очакваме до края на месец септември да бъдат погасени в пълен размер. Колегите от топлофикационното дружество, ръководството, правят всичко възможно, за да погасят целия размер до края на месец септември.

- Да, но резултатът е, че остават милиони, които са им задължения.

- Да, така е, но както двете дружества, така и техните принципали, търсят вариант за погасяване на пълния размер на задължението.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим (вдясно) пристигат за публична лекция в Путраджая, Малайзия, 10 февруари 2025 г.

Ердоган: Имаме нужда от нов световен ред, за да решим проблемите на икономиката, дипломацията, сигурността

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Малайзия, заяви, че е необходим нов световен ред, който да отчита интересите на ислямския свят, наброяващ над два милиарда души,  предават турските медии, цитирани от БТА. Не може да има мир, спокойствие и развитие на човечеството там, където няма справедливост. Не може да има..

публикувано на 10.02.25 в 15:11

Няма официално уведомление, че САЩ ще наложат мита на стоки от ЕС

Засега няма официално уведомление, че Съединените щати ще наложат допълнителни мита на стоки от ЕС. Това каза говорителят на Еврокомисията Улоф Гил по повод изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че ще обложи целия внос на алуминий и стомана с 25 на сто. Същевременно той подчерта: "Ние сме против неоправданите бариери..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Фармацевтичният съюз иска още 2 млн. в бюджета на НЗОК за аптеки в труднодостъпни места

България е на четвърто място в Европейския съюз по брой аптеки на глава от населението. Проблемът е в неравномерното им разпределение и твърде големият им брой в икономически атрактивните райони у нас.  Данните представиха от Българския фармацевтичен съюз. Днес организацията отбелязва 18 години от създаването си. Ръководството й постави..

публикувано на 10.02.25 в 14:56

По-високи глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Плевен

В Плевен от днес действат по-високи глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Целта на приетите от Общинския съвет промени е респектиране на нарушителите и подобряване на чистотата в населените места на общината. От 300 до 1000 лева е увеличена глобата за замърсяването на обществени места, улици, площади, подлези, зелени площи,..

публикувано на 10.02.25 в 14:33
Клаус Йоханис

Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка

Румънският президент Клаус Йоханис обяви днес, че се оттегля от поста. "Отстраняването от длъжност е безполезна стъпка, защото след няколко месеца ще напусна поста. Това е неоснователен подход, защото никога не съм нарушавал Конституцията. Това е лош ход. След няколко дни румънският парламент ще гласува моето отстраняване и Румъния ще влезе в..

публикувано на 10.02.25 в 14:30

При съмнение за измама търсете Полицията и помнете, че тя никога не иска пари и не предлага участие в акции

Общо 54 измами по различни схеми са извършени в Шуменско през миналата година. Устойчив е броят на телефонните измами, но се повяват и нови, в които жертва са и по-млади хора, отчитат разследващите.  Осем телефонни измами, най-вече на възрастни хора, са извършени в област Шумен през миналата година. Толкова е бил броят им и през предходната...

публикувано на 10.02.25 в 14:27
Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Европа е нужна на САЩ като партньор за решаване на проблеми в други части на света

Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е богата, но, ако трябва самостоятелно да изгради всичко и да води самостоятелна отбранителна политика е много скъпо и безсмислено, коментира бившият военен министър Тодор Тагарев в интервю пред..

публикувано на 10.02.25 в 14:24