Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Попиванов: Слушаме последната плоча от десетгодишна музика

Затягат ли протестите възела за властта

Милен Любенов: Последният ход на ГЕРБ би бил правителство тип "Беров"

Снимка: БГНЕС

Август не намали градуса на общественото недоволство. След бурното политическо лято навлизаме в още по-бурна политическа есен. Това каза в предаването "12+3" политологът Борис Попиванов. „Упоритостта, с която се пази властта, е изключително голяма. Навлизаме в период на агония“, посочи той.

Тези, които са си правили сметка, че исканията за оставки на правителството, на главния прокурор ще отшумят от само себе си, с хода на времето, трябва да бъдат разочаровани. Напротив – тази точка не е снета от дневния ред, тя продължава да бъде на централно място в него.“

Снимка: БГНЕС

"Бойко Борисов не желае по никакъв начин да направи крачка назад. Въпросът за политическото му оцеляване стои остро за него, по начин, който го притеснява, коментира Попиванов и припомни, че в много по-леки ситуации в предишните си мандати Борисов е подавал оставка, а сега е категорично решен да изкара мандата докрай и „изглежда е заложил твърде много на тази карта“.

Поведението на Борисов, ГЕРБ и парламентарното мнозинство издава притеснение, категоричен е Борис Попиванов. Едно опасение, че това, което се случва, може да бъде последна плоча в тази десетгодишната музика, която слушахме всички досега.“

Снимка: БГНЕС

Борисов ще използва всякакви средства, за да остане на власт до край – чрез нови идеи и алтернативи, които ще подхвърля, прогнозира Попиванов, според когото и сега от ГЕРБ се опитват да намерят „всякакви екстравагантни и абсурдни решения на ситуацията“.

ДПС са много влюбени в експертните кабинети още от времето на Любен Беров, каза още Борис Попиванов. Според него ДПС чете събитията в момента така:

Борис Попиванов  Снимка: БГНЕС

Бойко Борисов е неспасяем като премиер. По-добре е да „закачим“ за него Румен Радев, за да няма силна политическа фигура, която да концентрира някакви обществени надежди в бъдеще, за да може ДПС да продължи да стои като фактор, който да търси национални съгласия и да упражнява натиск в различни посоки. ДПС няма интерес от силна политическа воля насреща си. Затова днешното им действие е в тази посока.“

Колкото по-бързо са изборите, толкова по-малко ще загуби ГЕРБ, обобщи политологът Борис Попиванов.

„Не го разбирам вече това упорство за неподаване на оставка. Очевидно е, че разрешаването на тази политическа криза може да мине само през предсрочни парламентарни избори, които да прелегитимират отново политическата система в страната“, коментира пред "Хоризонт" политологът Милен Любенов.

Снимка: БГНЕС

В края на своята политическа кариера премиерът реши да влиза в ролята на диктатори, каквито познаваме от Близкия изток или от Беларус, смята Любенов. „Това, което той се опитва да прави в момента, е да задържи властта с насилие. Аз не виждам какво друго остана на това управление, освен да задържи властта с насилие.“

Поисканата от ДПС оставка на президента Любенов нарече „меко казано несъстоятелна теза“.  

ГЕРБ и ДПС работят заедно. ДПС отказаха да се включат в проекта за нова Конституция и свикване на Велико народно събрание, но Борисов също не гледа сериозно на тази идея.“

Любенов е на мнение, че от ДПС са дали време на Борисов с късното оповестяване на становището си относно предложенията на ГЕРБ.

Снимка: БГНЕС

Борисов не подава оставка, защото трябва да се разплати по определени инфраструктурни проекти, най-вече свързани с „Южен поток – 2“, заяви Милен Любенов, според когото „икономическите кръгове около ГЕРБ и ДПС работят заедно в това, което наричаме политическо задкулисие“. 

Милен Любенов  Снимка: Личен архив

Последният ход на ГЕРБ би бил опит за сформиране на ново правителство тип „Беров“, очаква Милен Любенов. Оставките са неизбежни – както на правителството на Борисов, така и на главния прокурор, подчерта той.  

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Велислав Минеков: В София са събрани 9 хиляди полицаи

"Имаме информация, че в София, от цяла България, са събрани 9 хиляди полицаи. Софийската полиция не участва заради неразбирателство с ръководството си", съобщи в предаването “12+4” проф. Велислав Минеков от т. нар. Отровно трио. Според него на..

публикувано на 02.09.20 в 14:43

Сблъсъци, обгазени и задържани пред парламента

Продължава протестът на пл. „Независимост“, обявен като " Велико народно въстание ".  Как участниците в него реагираха на новината, че ГЕРБ и ВМРО са събрали необходимите подписи за внасяне на проект за нова Конституция . Протестиращите..

обновено на 02.09.20 в 19:12

"Има такъв народ": Експертен кабинет означава правителство на ГЕРБ

Трети експертен антикризисен кабинет означава управление на ГЕРБ и на статуквото, коментира в интервю за предаването “12+4” Тошко Йорданов, заместник-председател на партия “Има такъв народ”. “Статуквото е негласна коалиция между ГЕРБ, Обединените..

публикувано на 02.09.20 в 13:55
Стоян Мирчев, депутат от БСП

Стоян Мирчев, БСП: Единственото решение е безусловна оставка на Бойко Борисов

"Ситуацията е много напрегната и единственото решение е безусловна оставка на Бойко Борисов ", каза в предаването "12+4" Стоян Мирчев, депутат от БСП. Политическата криза се решава по един единствен начин - оставка на Бойко Борсов и на..

публикувано на 02.09.20 в 13:46
Тома Биков

Тома Биков: Кризата ще ескалира след парламентарните избори

Обикновено политическите кризи се решават с парламентарни избори. Тази политическа криза ще ескалира след парламентарните избори, а нейното решение ще се случи след президентските избори . Това заяви пред БНР Тома Биков от ГЕРБ. „Докато г-н Румен..

публикувано на 02.09.20 в 12:56
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и..

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма",..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026..

публикувано на 13.07.25 в 11:20