Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 10 септември малките фирми избират доставчик на ток от свободния пазар

Как най-лесно да направят това и за какво да внимават

Снимка: БГНЕС

Повече от 300 хиляди малки и микро фирми трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар и да изберат свой нов доставчик. Срокът за това е 10 септември.

Най-лесният начин е да влязат на сайта на КЕВР, където е публикуван списък на всички търговци с информация за тях, да пуснат запитвания до избраните, да сравнят офертите и да си изберат търговец на свободния пазар, обясни пред БНР оглавяващият Дирекция „Електро и топлоенергетика“ в Комисията за енергийно и водно регулиране Пламен Младеновски. Следва подписване на договор с търговеца, което може да стане и дистанционно, с електронен подпис. „И оттам нататък цялата работа се върши от настоящия търговец – цялата процедура по преминаване и по първа регистрация на свободния пазар.“

„Те могат да си договорят цена, могат да си договорят срок на договора, могат да си договорят и условията на договора“, уточни Младеновски, който препоръчва да се избере именно този вариант на договаряне на индивидуални условия. „Това е по-добрата опция, защото може да постигнете и по-добра цена, и по-добри условия. Всяка една клауза от договора може да бъде договорена.“

Ако някоя малка фирма не успее до 10 септември да посочи свой нов доставчик на ток, ще продължи да бъде обслужвана от досегашния, но по условията на типов договор, утвърден от КЕВР. Този договор може да бъде прекратен от клиента във всеки един момент, когато той си избере доставчик на свободния пазар, допълни Пламен Младеновски.

Типовият договор има срок на действие от 1 октомври тази година до 30 юни 2021 г. Ако не са избрали доставчик и след тази дата, фирмите ще бъдат прехвърляни към т.нар. доставчик от последна инстанция. Този вариант на снабдяване с електричество би излязъл на малките фирми по-скъпо.

На свободния пазар има огромна конкуренция, имаме над 50 доставчика, предлагащи различни цени и няма как електроразпределителните дружества да си позволят по-високи цени, подчерта Пламен Младеновски. „Аз лично се съмнявам те да предлагат цени, които са много по-високи от останалите.“ Според Младеновски разликите в цените на отделните търговци на свободния пазар не са фрапиращи.

Не трябва единствено цената да е водеща при избор на търговец, а различните клаузи в договора, отбеляза още Младеновски.

„В момента има търговци, които имат изключително агресивна политика за набиране на пазарен дял сред малките небитови клиенти, които действително предлагат може би най-добрите цени на пазара, но в договорите им съществува клауза, съгласно която те едностранно могат да променят цената веднъж или два пъти за срока на договора. И в крайна сметка тази несигурност, която поражда тази клауза, в един момент би могла да доведе до това, че, избирайки най-ниската цена, всъщност в край на договора ние сме платили повече, отколкото ако изберем следващата или по-следващата оферта като цена“, коментира експертът.

Константин Константинов Снимка: БГНЕС

На борсата очаквам да се търгуват още по-големи количества електрическа енергия, посочи пред „Хоризонт“ изпълнителният директор на Енергийната борса Константин Константинов, според когото по-високите обеми са гаранция за по-силна конкуренция между всички търговски участници – производители, продавачи, консуматори.

Работата на борсата е изключително прозрачна и има механизми за контрол, заяви Константинов. „Не очаквам драматични промени в цените“, допълни той.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00