Момата Барби е българка, "родена" в Белгия, в дома на Диана Петрова, която учи кинорежисура в Антверпен. По време на ограниченията в страната заради пандемията, Диана спонтанно решила да съчетае хобитата си да пише и да изработва ръчно различни неща. Така съчетала и образа на куклата Барби с този на традиционната българка от село.
„Много често посещавам разни втори употреби, там имаше много барбита и аз, не знам защо, имах огромно желание да си купя Барби, бяха примерно по 4 евро. После от същата втора употреба намерих една кукличка, която беше облечена сякаш с носия. И изведнъж, като ги сложих двете една до друга, реших, че Барби трябва да бъде облечена с тази носия“, разказа пред "Хоризонт" създателката на момата Барби.
„Елека уших, ризата, също престилката, а пафтите бяха всъщност мустак, някакъв медальон...“
Но това било само началото. Вече облечена, момата Барби се захванала с типични за българското село занимания – например да направи баница, а Диана Петрова решила, че ще е забавно да я снима и да измисля придружаващи съответната ситуация текстове. Момата чете книгите на Елин Пелин, играе ръченица, отглежда домати за шопска салата, пече чушки на печка „Раховец“, бродира шевици и докато прави това, ние се докосваме до някои от размислите й.
Чрез героинята на куклата си Диана признава, че се доближава много повече до българските традиции. Целта й е това да се случи и с всеки, който открие профила на куклата в Инстаграм.
„Моята идея беше не да популяризирам българското на чужденците, колкото да напомням на българите за българското. Аз също не познавам нашите традиции и идеята ми е чрез нея да се почувствам малко повече вкъщи и да се запозная повече с нашата култура“, споделя Диана Петрова в предаването „По първи петли“.
Как Диана Петрова вижда бъдещето на момата Барби? „Това, което искам тя да прави, освен да пътува, е по-скоро да показва стари занаяти, обичаи, традиции, празници.“
Тя не е типичната жена, която бихте си представили, уточнява Диана. „Не е домакиня, която си мечтае да се омъжи. Искам да е хем модерна Барби, хем традиционна Барби. Искам да вкарам модерното в традиционното и да покажа, че традиционното не е скучно и може да е много красиво, много освобождаващо.“
Рилският манастир е само едно от местата, до които куклата е стигнала това лято. В профила й в Инстаграм можем да видим кадри от нейните пътешествия до Копривщица, Карлово, Габрово, Ловеч, Велико Търново. Стигнала е далеч на юг по морето, където най-много й допаднал плажът при река Велека.
Скоро предстои момата Барби да бъде и нестинарка. И макар че се завръща към дома си в Белгия - ще можем да я видим как плъсти вълна и тъче на стан. Всичко това - в Инстаграм профила й - momatabarbie.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Несъгласни сме с цялостната външна политика на България спрямо Израел . Това каза пред БНР Камал Догмуш, член на УС на Сдружението на палестинците в..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
"Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър..