Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенната Алея на книгата започва в центъра на София

Асоциация “Българска книга“ призовава: Купи 1 книга, дари я на своето училище

Снимка: БГНЕС

Близо 100 водещи български издателства и книготърговци се включват в есенното изложение Алея на книгата в София, което започва днес. 36 шатри са разположени не само на традиционната за изложението улица „Витоша“, но и в градинката на Националния дворец на културата.

Снимка: БГНЕС

Алея на книгата се утвърди като едно от големите изложения на открито под надслова, че книгите отиват при своите читатели, каза пред „Хоризонт“ Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация “Българска книга“.

От днес до неделя в специално обособения литературен кът предстоят срещи с над 30 български автори и много представяния на книги.

Снимка: БГНЕС

Институтът за български език отново гостува на Алея на книгата с инициативата си „Написаното остава – пиши правилно“ за проверка на грамотността. „Хората могат да направят тест за своята грамотност, да получат специализирана информация от хора от БАН. Всеки, който мине през теста, ще получи стикер с логото на инициативата, който може в бъдеще да поставя върху надписи, които са написани неправилно“, поясни Добрева.

Снимка: БГНЕС

Като тревожна тенденция Велизара Добрева отбеляза забавянето на издаване на нови заглавия по време на извънредните мерки срещу коронавируса. „А сега, в последните седмици се радваме на много нови книги, което е знак, че българското книгоиздаване започва да завърта машината.“

В навечерието на новата учебна година Асоциация „Българска книга“ излезе с нова инициатива – „Купи 1 книга – дари я на своето училище“. Това е продължение на кризисната инициатива „Купи 1 книга“ по време на извънредното положение.

Снимка: БГНЕС„Тогава над 200 български издатели и книготърговци се организираха и направиха общ сайт, от който можеха да се поръчват онлайн книги по време на извънредното положение, когато четенето беше прекрасна опция за справяне с изолацията. Тази инициатива сега я надграждаме. Идеята е децата в първия учебен ден да отидат на училище с една нова книга в ръка. По този начин да станат своеобразни посланици на това колко е важно четенето, а също така да споделят със своите съученици книги, които са чели, да обогатят училищната библиотека и в класната стая да са налични книги за четене.“

Алеята на книгата в столицата ще продължи до 13 септември.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05