Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недялко Славов: Битката е за чипа в главите ни

Връщане към нормалността ще настъпи, когато глобализмът умре, смята писателят

Недялко Славов
Снимка: БГНЕС

„Природата винаги ни е спасявала, била е резервният ни изход и пак ще бъде. Живеем в свят, в който все повече се приближаваме до тоталния контрол. Всичко останало е следствие и много малък фрагмент. Никога човечеството не е било толкова контролирано, наблюдавано, и в най-тоталитарното време дори. Сега всяка стъпка е следена, всеки разговор е записван. И проблемът в момента е как да се влезе и в ума ни.“ Това каза в интервю за БНР писателят Недялко Славов.

Големият проблем е, че едни хора решават, че трябва да редактират човечеството, да редактират неговата същност, неговия Божий промисъл и всички останали трябва да се чувстват виновни за това, че примерно не са съгласни. Аз лично не съм съгласен и моите книги са съпротива и винаги са били такива“, коментира Недялко Славов в предаването „12+4“.

По-страшен от сегашния коронавирус е вирусът на страха и той винаги е бил много удобен на всяка една власт, смята Славов.

„Самият модул, по който е изграден светът: стока – пари – печалба, е в дълбоко противоречие с християнския закон, който призовава към скромност и това е една от големите омрази към православието, ако щете. На баба ми кандилото в Странджа поддържаше светлинката целогодишно да кажем с по литър олио. В съвременната потребителска система трябва да се купуват свещи за 300-400 лева годишно, за да поддържаш огъня така.“

В момента битката е за чипа в главата ни, подчерта писателят. „А иначе потреблението е част от цялата тази политика да се променя отношението ни към света, тоест ние сме повече от това, което сме, което можем да понесем дори като реалност, потребителска. В YouTube отварям, да кажем, Деветата симфония и започва с реклама за запек например, или някъде се прекъсва по средата. Нали разбирате – това е едно подсещане, революционно, че средният човек, средното мислене стои, наблюдава и няма да допусне издигане на духа.“

Недялко Славов  Снимка: БГНЕС

Бъдещата доминация на роботите в нашето ежедневие писателят определи като „футуристични глупости“ и част от прередактирането на нашето божествено начало. „На това нещо могат да повярват само много ограничени хора. Това означава, че ние сме някаква машинка, която може да бъде заменена с пластмасови чаркове. Това е невъзможно да стане или ако стане, аз не бих живял нито миг в такъв свят и не бих пожелал на моите деца да живеят в такъв свят.“

Българинът е изключително интелигентен, аз не съм нихилист и не ми плащат да бъда нихилист, отбеляза още творецът.

„И една от причините да ни държат много бедни (защото състоянието и ситуацията в България не е плод на народен труд, политически това съвсем естествено са шахматни ходове и ние като малка държава много рядко сме били и за малко свободни), eдна от причините да ни държат в това състояние е да могат нашите деца да бягат навън. По отношение на природната ни интелигентност ние сме на едно от първите места в света.“

Обръщане на процесите може да се получи тогава, когато глобализмът умре, подчерта Славов.

Когато цялата тази изкуствена система, този повсеместен болшевизъм за уравниловка за косен райграс на народите престане и нещата се върнат в рамките на някаква нормалност, тогава всеки ще се върне там, където му е най-добре, където е роден. Аз съм говорил с лекари – човешкият организъм се чувства прекрасно в периметър до 200 километра от родното си място. А духът е още по-привързан към мястото, където е роден – там му е силата.“

За новия си роман „И станах река“ писателят посочи, че книгата е написана „по всички правила на хуманното писане, не е съобразена с политкоректности“ и е „просветлена визия за света“.

Нямам никакви претенции да намирам смисъла за някой друг и да му го давам на тепсия, изтъкна още авторът на "Камбаната" и "432 херца", който открива смисъла „преди всичко в самия човек, в природата, във всеки случай нито в политиката, нито в лъжата на политиката, нито в лъжата на всички служители на политиката.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41