Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Цокова преподава химия с видеоуроци

Десислава Цокова
Снимка: личен архив

Как се преподава химия дистанционно или възможно ли е химическите реакции да стават по интернет? Това е трябвало да измисли по време на коронакризата преподавателят по химия във видинската гимназия "Асен Златаров" Десислава Цокова. Именно видеата стават повод Десислава Цокова да се чувства дигитален будител.

Виртуална лабораторна работа и видеоуроци, които да обясняват всичко - това е била задачата на Десислава ЦоковаКато учител с 13 години опит и като инженер-химик по образование Десислава е била изправена и пред необходимостта да стане и влогър за учениците си от 8 до 12 клас. 

"Когато ученикът не може реално да направи експеримента, да направи наблюденията, е много трудно. Което ме накара да отида в училище, да заредя всичките необходими материали и стъклария за едно лабораторно. И ги направих на видео уроци. Извършвах целия експеримент. Камерата беше всъщност очите на ученика, след което учениците трябваше да наблюдават тези видеа и да попълват протоколите. За да може да стане едно реално лабораторно занимание. То беше един от начините за практическата част. Другото бяха видеоуроци, които представяха, обясняваха учебния материал", разказа Десислава Цокова пред "Хоризонт".

Десислава е направила над 30 видеа. "Все пак вложеният труд не е използван само от мен за учениците, на които преподавам, а всъщност е достигнал до страшно много хора в цялата страна. Имах запитвания от студенти, които ме молеха да им помагам с различни задачи в университета. Това са нещата, за които всъщност съм получила признанието, т.е. споделянето на моя опит". 

Личен архив - Десислава Цокова

Преди 4-5 години Десислава разбрала, че дигиталното помага не само при дистанционното обучение. 

"Дори и в час има такива платформи, които създават интерактивни упражнения. И децата много се забавляват. Аз имам такава интерактивна дъска в клас. И дори с такова желание излизат да работят упражнения, които трябва да движат нещо по дъската, да правят, проявяват толкова голям интерес, така че много е важно един учител да е активен. Интернет пространството дава невероятна възможност за най-различни инструменти, най-различен опит да черпиш, не само от български, от международни форуми на преподаватели. Има много платформи, които имат обучение онлайн за учители", изтъква Десислава Цокова.

Цокова очаква нормален старт на учебната година и тя да бъде присъствена.

"Пожелавам си да сме на живо, в училище, всичките усмихнати, заредени. С нови сили и с нови идеи да започне учебната година. Нашето училище е взело като решение тази година в осмите класове да наблегнем основно върху дигиталните умения на учениците. Тъй като ние сме професионална гимназия, имаме така наречената разширена подготовка и там имаме право да въвеждаме учебни предмети. И в тези учебни предмети ние ще работим в посока работа с компютър в офиса, което ще засегне всичките умения да работят в една електронна платформа", подчерта Десислава Цокова.

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30