Почти 100 години след Лозанския договор, определящ границите между Гърция и Турция, напрежението между двете страни получи нов тласък през последните седмици и няма изгледи скоро да стихне. Годината не е 1923-а, нито 1976-а, но ледената атмосфера в отношенията между Атина и Анкара навява спомени от годините след Първата световна война.
Какво се случва на Гръцко-турския фронт в източното Средиземноморие, какво иска Атина и какво няма да позволи Турция, ролята на ЕС в напрежението между Атина и Анкара, както и търси ли Гърция свой военен съюзник в лицето на Франция - най-силната армия в ЕС след Брекзит – по тези и други въпроси Лъчезар Вълев разговаря с Никос Скутарис, анализатор и доцент по Право на ЕС в лондонския Университет на Източна Англия.
Откъде започват разногласията между Атина и Анкара?
Да започнем от това за какво има съгласие между Атина и Анкара. То е, че има два термина - Континентален шелф и Изключителна икономическа зона. Двете страни обаче не могат да се разберат за обхвата на тези термини.
Според Гърция всички острови, които влизат в конфликтната зона, като Кастелоризо, който е много малък остров между Родос и Кипър, са в рамките на Изключителна икономическа зона. Това означава, че Турция трябва да ограничи и да не експлоатира газовите и нефтени находища в Източното Средиземноморие. От своя страна Анкара казва, че гръцките острови не са никаква Изключителна икономическа зона и че зоната на Източното Средиземноморие трябва да е споделяна и разделена на две - между Анкара и Атина. Паралелно с този спор Гърция и Турция подписаха споразумения - съответно с Египет и с Либия, които са взаимоизключващи се.
Гърция се закани, че ще отнесе въпроса за икономическата зона до съда в Хага, а Турция казва, че първо трябва да се потърси решение чрез преговори.
Спокойствие, бдителност и готовност за реакция. Това каза, че трябва да прояви Гърция говорителят на правителството Стелиос Пецас. Това ли е есенцията на гръцките ходове в тази игра на нерви или има и други?
Със сигурност двете страни трябва да покажат хладнокръвие. През последните години на практика липсва диалог между Гърция и Турция. Гръцките правителства обвиняват за това Турция, а тя от своя страна вини за това властта в Атина. Докато отново не бъде възстановен диалогът, нищо добро няма да се случи. Това може да стане единствено, ако бъдат поети ангажименти и се проведат преговори преди да се отиде в международния съд в Хага.
Каква е ролята на ЕС в спора? За какво говорят изразените от Брюксел позиции в през последните седмици?
Де факто Европейският съюз като организация много трудно може да се намесва в подобни проблеми. Причината е, че това е спор между страна членка и страна извън общността.
В очите на Турция Евросъюзът не може да е неутрален и независим съдник, защото Гърция е негов член. От друга страна Атина казва, че единствената роля, която има ЕС, е да защити нейното право. На този фон ЕС е трудно да намери своята роля.
От една страна да защитава само Гърция, когато в същото време има стратегически интереси в Турция. Трудно е и да каже на Анкара какво да прави, защото през последните години тя се отклони от евроинтеграцията. Не дава сигнали да иска да става член на ЕС, същевременно Брюксел също не гори от желание Анкара да е част от общността. Именно затова е изключително трудно от тази си позиция Брюксел да се обърне към Анкара и да ѝ каже: „Виж, ако не промениш това, ще загубиш това и това...“, защото тя няма какво да губи на европейското поле.
Възможен ли е реален военен конфликт между Гърция и Турция, две членки на НАТО?
Надявам се не. Не мога дори да си помисля за подобно развитие. Това ще е катастрофално както за двете страни, така и за целия регион. Ще го върне много назад. Последната война между Гърция и Турция е тази от 1974 г. в Кипър, резултатите от която все още опитваме да преодолеем вече повече от 50 години.
Военен конфликт между Гърция и Турция ще доведе не само до военна и икономическа катастрофа, но и ще има ужасяващи геополитически последици както върху ЕС, така и върху НАТО.
Има изказвания на висок тон, има интензивна риторика, има движение на кораби в Средиземно море, но ми се иска да вярвам, че има и съзнание в главите на гръцките и турските лидери. Защото един дори малък военен конфликт с продължителност от 2-3 месеца, ще бъде катастрофален за държавите, за икономиките им, за народите им. Дано здравият, логичен разум, да надделее.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Чрез видеообръщение от двореца Котрочени румънският президент Клаус Йоханис пръв в Букурещ съобщи официално новината, че от 1 януари 2025 г. страната ще се присъедини към Шенген и със сухопътните граници. Според него това решение е било очаквано твърде дълго. Йоханис очаква Румъния да стане значително по-привлекателна за чуждестранните..
Присъединяването на България към Шенген означава много нови отговорности пред страната ни за опазването на границите, заяви заместник-министърът на финансите Мартин Дановски. За опазване на икономическите интереси граничният контрол ще бъде друг, посочи Дановски: "Той ще бъде от различно естество, ще се осъществява на друго място и ще изисква..
Прокуратурата повдигна две обвинения на Лъчезар Ставрев, бивш експерт във финансовото министерство по времето на Асен Василев. Той ще отговоря за длъжностно престъпление и за пране на пари, казаха за "Хоризонт" от държавното обвинение. Ставрев е задържан до 72 часа с прокурорска разпореждане, за да бъде изправен пред Софийския градски съд с..
Няколко десетки граждани се събраха пред сградата на Министерския съвет в защита на българското животновъдство и в подкрепа на семейството от Велинград, в чието стадо беше установена чума по овцете. Протест в защита на българското животновъдство ще се проведе пред МС Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на ежедневни интервенции и терапии, които подпомагат развитието му. В момента Кубрат се учи да дъвчи твърда храна, отскоро може да пие вода със сламка. За този успех помага подкрепата на..
Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи - ДПС" би взела решение за подкрепа на първия мандат за съставяне на правителство, само ако има публични разговори с ГЕРБ-СДС, на които да се обсъдят приоритетите и политиките, които ще се следват. Джевдет Чакъров при президента: Има изключителна потребност от редовно правителство..
Тази зима парното отопление за италианците ще поскъпне 20% в сравнение с пика на енергийната криза. Причината е в покачването на цените на едро на природния газ в Европа. В Италия основно е локалното жилищно отопление с газ, а централизираното за отделна сграда е 33%. Средствата за масова информация се позовават на италианската организация..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..