Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150-годишната църква в село Маломир се руши

Църквата "Успение Богородично" в село Маломир
Снимка: БНР

Православен храм с над 150-годишна история се руши в ямболското село Маломир. Влага и течове увреждат ценни икони и стенописи.

Църквата "Успение Богородично" събира миряни от 1857 година. В надвековната си история  почти не помни ремонти, разказва Пенка Даскалова.

"1956 година е направен ремонт на покрива частично и нищо повече не е правено. Храмът е изключителен със своите икони, с прекрасната си акустика, просто е жалко, че всичко това се руши, два стенописа, които също се губят и се заличават."

От кметството в Маломир са се опитали да кандидатстват с проекти по европейски програми, но не са успели да получат финансиране, обясни кметът Тодор Налбантов.

"Необходимата сума по проект от една строителна фирма е в размер на 75 хиляди лев, която е от дарения от хора от селото пенсионери, които са повечето, но почти е невъзможно да я съберем."

По откритата за дарения сметка до момента не са постъпили достатъчно средства, за да започнат ремонтни дейности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изстрелване на ракета

Американските военни са одобрили изпращането на "Томахоук" на Украйна

Американското министерство на войната е дало "зелена светлина" пред Белия дом за предоставянето на ракети "Томахоук" на Украйна, завяват американски и европейски източници пред Си Ен Ен. Окончателното решение обаче трябва да бъде взето от президента Доналд Тръмп. По-рано този месец Тръмп каза на среща с украинския президент Володимир Зеленски, че..

публикувано на 01.11.25 в 02:56
Летище

Дронове блокираха работата на берлинското летище

Полетите на летище Берлин Банденбург бяха преустановени за почти два часа заради забелязани неидентифицирани дронове. Говорител на аерогарата заяви, че заради случилото се множество самолети са били пренасочени към други германски градове, а забраната за нощни полети е била облекчена за справяне със ситуацията. Летателни апарати бяха забелязани..

публикувано на 01.11.25 в 02:50

Рокери, социални работници и ученици се обединиха за каузата за безопасно движение по пътищата

Рокери, ученици и отдел "Закрила на детето" в Монтана се обединени в една кауза - за безопасно движение по пътищата.  Възпитаници на 4-то основно училище "Иван Вазов" се срещнаха с членове на местния мотоклуб "Игнис рота", в навечерието на Деня на народните будители.  Срещата с рокерите е част от обучението в часовете по безопасност на движение..

публикувано на 01.11.25 в 02:40

ТУЕС ще получи нова сграда

Правителството ще осигури нова сграда за Технологичното училище "Електронни системи" (ТУЕС) в "София Тех Парк". Това стана ясно по време на работна среща за развитието на училището, организирана от вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.  Предвижда се Министерският съвет..

публикувано на 01.11.25 в 02:20

В Италия разкриха схема с несъществуващи фотоволтаици

В Италия разкриха измама за над 80 милиона евро в несъществуващи соларни фотоволтаични системи. Предполага се, че на територията на страната са подведени  около 6 хиляди души. Разкритието е на финансовата полиция в Болоня. Агенция АНСА уточнява, че измамата е дело на транснационална престъпна група, която е създала "пирамида" за целта. Спрян е..

публикувано на 01.11.25 в 01:47

Само една жена се е записала за доброволна военна служба в Кипър

Само една от двете жени, изразили интерес за доброволна военна служба в Кипър, се яви за записване в Националната гвардия. Въпреки неуспеха за привличане на кипърките във въоръжените сили, Министерството на отбраната продължава с насърчаване на равенството във войската. Единствената жена, постъпила в армията на Кипър за доброволна служба, е..

публикувано на 01.11.25 в 01:33
Служители на Червения кръст пристигат на мястото, където Хамас търсят телата на израелски заложници в района на Хан Юнис

"Хамас" е предала теленни останки на още трима души

Тленни останки на трима души са били предадени от "Хамас" на Израел, обявиха от Червения кръст. Военен източник потвърди информацията, но се съмнява, че те са на израелски заложници.  До момента от "Хамас" са предали телата на 17 от общо 28 починали заложници като част от мирното споразумение за Ивицата Газа. Израелската страна обвинява..

публикувано на 01.11.25 в 01:19