Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаме нужда от нов тип жилищна среда

Проф. Бойко Кадинов: Хората продават къщи и земи за парче бетон в "Обеля" или "Младост"

Държавата е празна, а всички се трупат в антрето, казва архитектът

Изглед към София
Снимка: БГНЕС

При население на България от 6-7 милиона души почти два милиона са обитатели на София, отбеляза в студиото на "Хоризонт до обед" архитектът проф. Бойко Кадинов.

Продължаваме да застрояваме този град. Пренасищаме пространствата между сградите, подчерта архитект Кадинов. 

Според него има нужда от нов тип жилищна среда, която ще направи хората по-мотивирани.

Този процес, който върви, трябва да бъде осмислен - хората продават къщи и земи, за да се сдобият с парче бетон в "Обеля" или "Младост". Много е важно да бъдат разгледани онези територии "отвъд" - забравени зелени територии, които пустеят, като Рударци и Чуйпетлово, подчерта архитектът. 

Covid доказа, че има нова хуманизация, която идва - желанието да живееш сред природата, за да се възстановяваш по-бързо. Мисля, че това е напълно възможно, вместо градът да "екплоатира". Животът в къща с дворове би бил по-добър от обитаване на апартамент на 10-ия и ли 15-ия етаж, аргументира се проф. Кадинов.

В тази връзка обаче е ключово развиването на довеждащия транспорт, отбеляза проф. Бойко Кадинов и допълни, че има места в Европа като Швейцария, която живее в постоянен диалог с транспорта, а при нас държавата е празна, а всички се струпват във входното антре.
  
Напълно възможно е първо да се инвестира в градските паркове и зелените пространства и реално да можем да виждаме дървета, да се върнем към онази зелена плацента, която е особено важнаДа се инвестира в здравеопазване, транспорт и всичко друго, което може да позволи да живеете на 30 минути от този град и да се възстановявате по-бързо. Подобен тип поведение ще даде по-добро качество на живот, коментира арх. Кадинов.

Върнахме се към концепцията, че публичното е особено важно - в какви пространства ходим, кого възпитаваме.  В резултат на предишни политики сега има дефицит на детски градини. Искахме да правим и паркинги в дворовете на училищата. В полза на обществото е архитектите да бъдат отговорни, смята проф. Кадинов.

Цялото интервю с проф. Бойко Кадинов чуйте в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51