Сценарист и режисьор на филмите е Поля Станчева, генерален директор на Радиото в периода 2001 – 2007 г. и сегашен програмен директор на медията.
„Историята на Българското национално радио, която разказвам, е всъщност и историята на България през 20-и век. Ако гледате тези филми, ще научите много интересни неща. От филма „От града към света“, ще узнаете кой спря музиката на Радио Бургас още преди да е стартирало и кои са неговите приятели. Ще разберете също коя е първата радиостанция в България. И още, че Радио Скопие е функционирало като регионална станция на Радио София" - разказва Поля Станчева в интервю за Стефка Бакърджиева от БНР - Бургас.
В първия филм „Олово срещу словото“, също има любопитни факти. Например как младият цар Борис, страстен радиолюбител, си е позволявал да слуша само тайно радио в двореца и как Радио София спасява една от най-известните песни по време на Втората световна война на Лили Марлен от нейните цензори. Ще разберете още защо именно от радиото идва първият генерален директор на телевизията – Леда Милева.
Филмите ще бъдат представени като част от програмата на Международния фестивал за документално историческо кино на 22 септември, в Културен център „Морско казино“ от 15 часа и от 16.30 часа. Входът е свободен.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Поля Станчева.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..