Маир Шоев е една от най-известните личности на Бат Ям. Името му се споменава в училищата и летните лагери всяка сутрин, когато на децата от бедни семейства безплатно раздават сандвичи. Освен за тях, на масичка оставят още десетина-петнайсет сандвича с надпис: „за тези деца, които са си забравили сандвича днес“. Знае, че никой родител не би пуснал детето си без вода и сандвич, но икономическата криза по време на коронавируса остави много хора без работа и някои от тях не могат да отделят пари за подкрепяща закуска на децата си. В същото време Маир Шоев не иска учениците да се чувстват неудобно заради сполетялата ги бедност. По това личи,че дарителят е с български корени. Кореняците израелци са доста по-откровени и нетактични, дори когато се занимават с благотворителност.
Като дете наричали Маир Шоев „Ашамен“, т.е. "Шишкото". Прякорът му е останал, въпреки че от много години е строен и елегантен мъж. Инфаркт изменил сериозно неговата ценностна скала. Дотогава е бил крупен строителен предприемач. В един миг разбрал, че животът има смисъл само когато правиш нещо за другите. Баща му бил председател на благотворителна организация и личен съветник на генералния директор на най-голямата банка на Израел.
Членовете на организацията в Бат Ям, повечето преселници от България, събирали пари и сами правели дарения в помощ на бедните и на хора, изпаднали временно в неблагоприятна ситуация: болест , катастрофа, природно бедствие и др. Маир Шоев се включил много активно. Имал и идея. Купил на старо хладилници, професионална готварска печка, инструменти за готвене и големи маси. В началото наел помещение, а след това общината му го предоставила безплатно. Всяка сутрин в 5 часа той, а в началото и много от членовете на организацията, приготвяли сандвичи. В началото по 50, сега над 500.
Чуйте в звуковия файл интервюто с дарителя с български корени Маир Шоев за рубриката „Кутия на доброто“ в предаването „Каста дива“.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...