Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глоби за придвижване с е-тротинетки през пешеходната зона на Сливен

Снимка: Ани Петрова

Глоби за придвижване с електрически тротинетки през пешеходната зона на Сливен налагат полицаи и общински охранители. Вече са наложени 6 фиша на водачи, на такива превозни средства, а 32 на велосипедисти. Регистриран е и един инцидент на главната улица.

Началникът на Районно управление „Полиция“ Сливен главен инспектор Димитър Кикьов обяви, че наложените глоби са в размер на 50 лева и обясни, в кои случаи се налагат:

„Движение по пешеходни зони и тротоари, когато се движат успоредно две такива превозни средства, когато се возят на едно електрическо индивидуално превозно средство повече от един“. 

Кикьов коментира, че според закона този тип превозни средства не могат да се управляват от деца до 14 годишна възраст, а при единственият инцидент до сега в Сливен,  триколката е управлявана от 11-годишно дете. 

„С инспектор от „Детска педагогическа стая“ е проведена беседа и с детето, и родителят е предупреден“, каза той. 

Предвижда се полицаите да проведат беседи в училищата, за да разяснят правилата на децата за движение с електрически тротинетки и триколки. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надзорният съвет на НЗОК обсъжда здравния бюджет за 2026 г.

300 хиляди повече хоспитализации и над 230 милиона евро повече разходи за болнична помощ са заложени в проекта на бюджет на Здравната каса за следващата година. Рамката, подготвена в евро, ще бъде обсъдена на заседание на Надзорния съвет на Касата.  В проекта са разчетени 2 милиона и 400 хиляди постъпвания в болница през следващата година. За сравнение –..

публикувано на 29.10.25 в 03:54

Министърът на образованието и патриархът ще отбележат 150 години просветно дело в Крайници

Министърът на образованието Красимир Вълчев и патриарх Даниил ще гостуват в дупнишкото село Крайници, където ще отбележат 150 години просветно дело. По време на визитата им ще бъде открит новият физкултурен салон в местното училище. Съоръжението е изградено за 1,2 млн. лв., осигурени по програма от Министерството на образованието. Подготвена е културна..

публикувано на 29.10.25 в 03:43
Снаряд, изстрелян от израелската армия, поразява обект в северната част на Газа, 29.10.2025 г.

Най-малко 30 души са загинали при израелски удари в Газа, обяви палестински агенция

Израелски атаки са отнели живота на най-малко 30 души и са ранили десетки други в Газа, обяви Агенцията за гражданска защита в палестинската територия, цитирана от Франс прес. "Екипите ни все още работят, за да извадят починалите и ранените изпод развалините", обяснил говорителят на агенцията Махмуд Басал за Франс прес. Няколко са жертвите на новите..

публикувано на 29.10.25 в 03:17

В Кипър започват преговори за споразумение за автоматичната индексация на заплатите

Социалният диалог в Кипър влиза в последен опит за постигане на споразумение за автоматичната индексация на заплатите в съответствие с темпа на инфлация. Днес и утре министрите на финансите и на труда провеждат отделни срещи с работодателските и синдикалните организации. Министрите на финансите и на труда разработват и ще представят на..

публикувано на 29.10.25 в 03:15
Сателитна снимка показва как

Куба се подготвя за циклона "Мелиса" и за ветрове до 230 км/ч

Ураганът "Мелиса" порази Ямайка като ураган категория 5 и се превърна в най-мощната буря, преживявана от острова от 1851 година насам. След това стихията отслабна до циклон от четвърта категория, но все още е силно опасна, предупреждава Националният център за ураганите на Съединените щати, цитиран от Би Би Си.  Ямайка се готви за "бурята на века"..

публикувано на 29.10.25 в 02:36

Кипър започва прилагането на Национална стратегия за изкуствен интелект

До края на годината в Кипър ще бъде завършена и ще започне внедряването на Националната стратегия за изкуствен интелект. Той е и един от приоритетите на кипърското председателство на Съвета на Европейския съюз от 1 януари догодина, съобщиха от правителството. Стратегията ще включва практически мерки за интегрирането на изкуствения интелект в..

публикувано на 29.10.25 в 01:41
Тест на свръхзвукова ракета от Северна Корея, 22.09.2025 г.

Пхенян е тествал крилати ракети ден преди визитата на Доналд Тръмп в Южна Корея

Северна Корея е направила изпитание с крилати ракети край западното си крайбрежие, обявиха държавните медии, цитирани от Франс прес. Тестът се случва ден преди американският президент Доналд Тръмп да започне посещението си в Южна Корея. Държавната информационна агенция посочва, че ракетите са били изстреляни вертикално над Жълто море и са летели над два..

публикувано на 29.10.25 в 01:31