Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден 76: Велико народно въстание III

Напрежение между протестиращи и полиция на площад "Народно събрание"

Има пострадал служител на реда

| обновено на 22.09.20 в 23:49
3
Снимка: БГНЕС

Напрежение между протестиращи и полиция пред старата сграда на Народното събрание. За това съобщи репортер на БНР. Камионетки на Жандармерията са спрени зад сградата. Няма пряко стълкновение между гражданите и полицейските служители, но няколко бомбички бяха хвърлени в краката на полицаите. Група от протестиращи периодично се опитва да пробие полицейския кордон, но без успех. 

Има пострадал служител на реда. Две линейки пристигнаха в района - едната на Спешна помощ, а другата от болницата на МВР.

Полицаи и части на Жандармерията с каски, палки и щитове се подредиха около доскорошната сграда на парламента.

По-рано вечерта шествието на демонстрантите се спря пред старата сграда на Народното събрание, след като направи преход от площад "Независимост" до Орлов мост. До напрежението се стигна, след като майки на деца с увреждания от инициативата "Системата ни убива" се опитаха да достигнат до входа на доскорошната парламентарна сграда, за да издигнат плакат, който носеха, но бяха спрени от полицейския кордон.

БГНЕС

Протестно шествие потегли около 21.00 часа към Орлов мост и блокира кръстовището. Затворено от протестиращи е и кръстовището пред Ректората на Софийския университет. Демонстрантите не предвиждат да изграждат палаткови лагери, както се случваше в по-ранни фази на протестите.

 Засилено е полицейското присъствие в центъра на София. 

БГНЕС

Стотици се събраха след 17.00 часа на площад "Независимост" и блокираха движението по бул. "Цар Освободител". Плътен полицейски кордон огради сградата на Народното събрание.

Третият протест, обявен като „Велико народно въстание“, се провежда днес, за да съвпадне с отбелязването на 112-годишнината от обявяването на Независимостта. Това е и 76-ият пореден ден от антиправителствените прояви.

БГНЕС

"Тук сме хората, които утре ще управляваме! Дълго време бяхме заспали, но вече сме будни", заяви от трибуната пред протестиращите Велислав Минеков - един от Отровното трио, които са организатори на протестите.

Пред демонстрантите говори и евродепутатът от Европейската зелена партия Даниел Фройд, който призова българското общество да продължава тази битка срещу корупцията и обеща да се бори заедно с него. 

Фройд е член на Комисиите по бюджетен контрол и конституционни въпроси в Европейския парламент. На протеста в София той се яви с фланелка с надпис "Спрете корупцията".

БГНЕС

Отровното трио разпространиха имейл до хората на площада, като помолиха протестиращите да изпращат на него своите идеи за това как България трябва да бъде променена.

Отровното трио/БГНЕС

Полицията е иззела опаковка с физиологичен разтвор от палатковия лагер на инициативата "Системата ни убива". Притежаващите го са обяснили, че той се използва за промиване на рани и е донесен, в случай че потрябва.

По-рано полицията претърси градинките, попадащи в района на традиционните антиправителствени протестни шествия. Източници от МВР съобщиха пред репортер на БНР, че не е открито нищо притеснително.

БГНЕС

Протестиращите отново настояха полицията да не допуска провокации и да не проявява насилие, както се случи на 2-ри септември, когато бе първото "Велико народно въстание".

Исканията остават непроменени – оставките на премиера и на главния прокурор, както и честни предсрочни избори.

БГНЕС

Отровното трио отново призова за масово участие в днешната акция, „защото на всички им е писнало от Борисов, от кражбите, от лъжите, от липсата на върховенство на закона“ - по думите на адвокат Николай Хаджигенов.

„Крайно време е управляващите да разберат, че потъват все по-дълбоко. Просто ще изчезнат един ден, ако продължат да бъдат на власт. Но от другата страна стои личният им страх. Всеки ден е нищета за тях, за нас - също... Пламна Европа, знаят кой корумпираният, атаката от Европа е наистина зловеща, включително и от гласовете от Европейския парламент“, каза в интервю за предаването „12+4“ проф. Велислав Минеков.

БГНЕС

По-рано днес протестиращи залепиха на сградата на американското посолство в София плакати с призиви за оставка на главния прокурор Иван Гешев. 

Протестът „Велико народно въстание“ ще се разшири в САЩ, в Австралия, в страни от Европа, също и в Сингапур.

В 17:30 ч. протестиращи блокираха кръстовището при гара Бяла. Движението от Русе към София и обратно се отбива през село Ценово. Протестиращите имат разрешение да блокират участъка до 22 часа.

Малко преди полунощ приключи поредният антиправителствен протест в столицата. На няколко пъти се стигна напрежение, трима полицаи са пострадали по-сериозно.

Директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи старши комисар Георги Хаджиев заяви, че случилото се пред старата сграда на Народното събрание са нерегламентирани действия, които са имали за цел единствено ескалация на напрежението.

Има един задържан за носене на забранени предмети, съобщиха от пресцентъра на МВР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18