Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на певицата Вася Радева

На 17 август 2020 г. почина изтъкнатата наша певица Вася Радева - колоратурен сопран. Някои от нашите по-възрастни слушатели веднага ще си спомнят нейните изяви на сцената на Софийската опера през 50-те и 60-те години на отминалия век. Тя беше очарователна Розина от “Севилският бръснар“, нежна Джилда от „Риголето“, въздействаща Лучия от „Лучия ди Ламермур", виртуозна Царица на нощта от „Вълшебната флейта“, изпълни и още много други запомнящи се героини. И на сцената, и в живота тя бе очарователна, изящна, добронамерена.

Вася Радева е родена през 1924 г.. Нейната майка е прочутата певица Пенка Тороманова - първата българска Аида, успешна преподавателка в Музикалната академия по вокална постановка, а баща й е известният генерал Тодор Радев, дълги години работил като военен аташе в Берлин, Букурещ и Лондон. тЗатова и детството на Радева преминава в чужбина. Леля й, известната пианистка Геновева Списаревска, се занимава с музикалното й възпитание и с постановката на гласа й, а тя завършва Историко-филологическия факултет на Софийския университет.

Явява се на конкурс в Софийската опера с трудната ария на Лучия ди Ламермур. Представя се блестащо и веднага я назначават за солистка на театъра. Но в годините след 1944-та започват и големите затруднения: баща й е обявен за враг на народа, а това в онези години означава, че и децата му нямат право на кариера. Изселват ги. Генералът чука чакъл, а майка й - българската Аида - плете не срещу заплащане, а срещу храна. Вземат им апартамента в София. Въпреки тези обстоятелства за Радева се застъпват най-големите музиканти и нейни колеги в Операта - въпросът стига до най-висшето ръководство на държавата и.... позволяват на Вася Радева да пее в операта.Връщат й жителството, но никога не й присъждат награди и звания, които тя заслужава. Въпреки блестящата кариера като певица и наградите от конкурси - като Общобългарското състезание за млади певци, Младежкия фестивал в Букурещ и фестивала "Пражка пролет", тя винаги е подминавана и даже пенсионирана преди да навърши 50 години. В това жестоко изпитание тя изгражда кариерата си в операта, изнася стилни камерни концерти - винаги много музикална, много артистична, много обичана и от публиката, и от колегите си.

В едно интервю Вася Радева споделя: “Много съм била скромна в мечтите си, а и не съм имала време да мечтая. Целият живот беше борба за оцеляване на мен и семейството ми. Благодарна съм на съдбата и на хората, които ми протегнаха ръка в трудни моменти. Аз уважавам и ценя хората по техните дела и хуманноста, а не по техния цвят и партия, към която принадлежат“.

Вася Радева почина на 96-годишна възраст, запазила бистрия си ум, чувството за хумор и обичта си към света. Чуйте в звуковия файл нейно изпълнение на Ария на Царицата на нощта от "Вълшебната флейта" на Моцарт. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42