Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят създателите на „умна" сгъваема чаша на бизнес форум в София

Снимка: Pixabay

Създателите на "умна" сгъваема чаша и българска компания за електрически велосипеди са сред участниците във форума "Европа, България и преходът към зелена икономика", организиран от списание „Мениджър“.

Европа се намира в началото на изцяло нов дневен ред, който в следващите десетилетия ще променя начина на живот и начина на правене на бизнес, каза пред "Хоризонт" Ирина Велева, главен редактор на платформата „Мениджър нюз". 

Зелената сделка предполага мащабна трансформация, която няма да е безболезнена, посочи Велева. „Затова е важно да очертаем първите стъпки на пътната карта, която България трябва да започне да извървява, за да се движи с достатъчно добро темпо в тази трансформация.“

Форумът цели да отвори темата и да даде начало на разговора, към който ще се приобщава тепърва не само бизнесът, но и цялото общество. Ще бъдат огласени добри практики на големи компании в областта на разделното събиране на отпадъци. Ще бъдат представени и зелени иноватори от ново поколение.

„От зеленото иноваторство ще зависи до голяма степен как България ще успее да се впише в този модерен преход. В България започват да се появяват доста интересни, напредничави идеи“, коментира Ирина Велева в предаването "Преди всички".

Още акценти от форума - в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Детски летен лагер в конна база

Децата много добре се разбират с децата, възприемат ги като приятели, а и конете, които се използват а детски лагери, се чувстват много добре в детската компания. Това каза пред БНР Светлана Кършибрадова, ръководител на детски летен лагер в конна база близо до Ихтиман. "Децата се научават да яздят, но и да се грижат за конете. Могат да се..

публикувано на 05.08.25 в 16:13

В Женева започват поредни преговори за международно споразумение за пластмасата

От днес до 14-и август в Женева ще се проведе пореден кръг от преговори в опит да бъде сключено международно споразумение за ограничаване на замърсяването с пластмаса. След неуспеха на петия кръг на преговорите, които се проведоха през ноември и декември миналата година в южнокорейския град Бусан, Междуправителственият комитет ще направи още един..

публикувано на 05.08.25 в 04:39
Владимир Николов

Владимир Николов за осмата експедиция при находището край Трън

Динозаврите са тема с постоянна актуалност. От години се знае, че и по нашите земи са бродили тези толкова обичани от малки и големи гиганти.  Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят Какво се случва с находището при Трън, където бяха намерени останки и защо динозаврите са все толкова популярен..

публикувано на 31.07.25 в 15:11

Коалиция от граждански сдружения алармира за предлагани поправки в ЗООС

Коалиция от граждански сдружения "За да остане природа в България" алармира, че депутатите Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" отново предлагат поправки в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), които премахват възможността за обжалване на актове по екологичното законодателство на две инстанции за обекти с..

публикувано на 30.07.25 в 07:51
Фестивалът

Фестивалът "Манофим" в Йерусалим превърна покрива на бивша сграда в промишлената зона в 900-метрова квартална овощна градина

По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Йерусалим ежегодно се провежда..

публикувано на 28.07.25 в 11:52

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31