„Къщата с куклите" е свързана със създаването на Етнографския музей. В част от своята история той „живее“ в една вече несъществуваща къща на т.нар. опашка на коня – на паметника на Цар Освободител на площад „Народно събрание“. Къщата е била унищожена през 1944 година, обясни в предаването "Преди всички" сценаристът на филма - етнографът Веселка Тончева.
Създателите на филма са извадили от държавния архив малко познати фотографии на тази къща. По времето, когато музеят се помещава там, за първи път се появяват манекените, върху които са поставят носиите. Хората са ги наричали „куклите“, затова и сградата е останала в народната памет не като „музеят“, а като „къщата с куклите“.
„Представете си младата столица, която е била сравнително малък град, в който започват да прииждат хората от селата – те все още ходят облечени с тези носии. И това е много интересен културен феномен: ти да видиш облеклото си изложено, експонирано като някаква ценност. Едно такова осмисляне на националното има още в онези години“, посочи Тончева.
„Разказваме не просто историята на музея, а историята на времето, в което живее музеят, на времената, в които живее. Той преминава през царска България, през това време на европеизиране, през социалистическия период, който тотално променя картината и отношението към традиционното, към фолклорното – това разделяне на материална и духовна култура, което се прави тогава и има доста изкуствен характер. И последното време – след 1989 година, тоест три различни „епохи“. И ние поставяме музея във всяко от тези времена“, разказа етнографът пред БНР.
В работата си по филма екипът, създал филма, е прекарал три месеца в Държавния архив. Там са открили детайли около назначаването на етнографа Димитър Маринов за първи директор на музея от Министерството на просвещението и как преди да бъде създаден самият музей, Маринов е бил командирован в Европа, за да види „как се прави музей“.
При една от бомбардировките, унищожили „къщата с куклите“, се унищожава и сбирката с хлябове, отбеляза още Веселка Тончева.
„И тогавашният директор Христо Вакарелски – много значим наш етнограф, пише писмо, изпраща го до села и паланки и приканва хората да направят обредни хлябове със съответната украса и да ги изпратят до музея. И днешната наша сбира от хлябове се състои именно от тази доброволна дейност, от тази акция. Хората изпращат множество хлябове, с описание, със символиката, с обредното им значение.“
Цялото интервю с Веселка Тончева чуйте в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..