Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ген. Златан Стойков: Трябва да имаме смесен тип армия – наборна и кадрова

О.з ген. Златан Стойков
Снимка: БГНЕС

„С гласуваните на първо четене промени в Закона за резерва на въоръжените сили се поставя началото на връщането на наборната военна служба. България трябва да има смесен тип армия – наборна и кадрова. С приемането на поправките се избързва. Трябваше да се направи добър анализ“. Това каза пред БНР ген. Златан Стойков, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия, в момента е председател на Съюза на офицерите от запаса и резерва.

Народното събрание одобри на първо четене възможността за доброволната казарма за български граждани до 40-годишна възраст. Приетите промени в Закона бяха внесени от Министерски съвет по предложение на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

Според ген. Стойков „ще бъде трудно за 6 месеца да се постигне подготовката на един военнослужещ, за да бъде ползван той след това в резерва“.

„Трябва да се възстанови наборната служба и Българската армия и те да бъдат в съотношение 50 на 50“, допълни ген. Стойков в предаването „12+3“.

С поправките на закона трябва да се търси привлекателността да се подобри армията“.

Интервюто с ген. Златан Стойков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от вчерашните протести в Букурещ - 9 март 2025 г.

Протест пред Конституционния съд на Румъния, който утре гледа жалбата на Джорджеску

Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..

публикувано на 10.03.25 в 21:13

Онтарио: Налагаме допълнително мито от 25% върху износа на електроенергия за САЩ

Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..

публикувано на 10.03.25 в 20:55

Контейнеровозът, сблъскал се с американски танкер край британските брегове, е превозвал натриев цианид

Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска   с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..

публикувано на 10.03.25 в 20:43
Павлина Панова, председател на Конституционния съд

Председателката на КС с изявление за преизчисляването на изборните резултати

Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори.  Панова припомни, че действащата..

публикувано на 10.03.25 в 20:34
Ванина Вецина и Кирил Петков по време на посещението в Монтана. На втори план -  Богдан Богданов.

Кирил Петков: Управляващото мнозинство има реални проблеми

"Новото начало" (ДПС-Ново начало) се прави на опозиция, но реално е управляващ партньор. Това заяви в Монтана съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, като подчерта, че е категорично против Росен Карадимов да поеме Комисията за защита на конкуренцията. Управляващото мнозинство има реални проблеми, каза Кирил Петков. Според него от..

публикувано на 10.03.25 в 20:26
Президентът Румен Радев положи венец на паметните плочи на спасителите на българските евреи

Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи

Президентът Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до катедралата "Света София" на церемония по случай 82-та годишнина от спасяването на българските евреи, съобщава президентският прессекретариат. В церемонията е участвал и главният секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим, представители на..

публикувано на 10.03.25 в 20:06

Монтират 3 км предпазна мрежа на пътя при кюстендилското село Николичевци

Община Кюстендил ще монтира около 3 километра предпазна мрежа на пътя при близкото с. Николичевци срещу безстопанствени животни по трасето, каза кметът инж.Огнян Атанасов. Това ще стане веднага, след като приключи поставянето на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с коне и загина 18-годишно..

публикувано на 10.03.25 в 19:54