Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иванка Иванова: Докладът на ЕК дава инструмент на опозицията, гражданите и медиите

Брюксел не може да ни напише законите и Конституцията, казва съветникът на президента по правните въпроси

Иванка Иванова
Снимка: БНР

„Не знам дали трябва да се разглежда като провал на българската външна политика това, че се допусна за България да има два доклада на Европейската комисия за състоянието на върховенството на правото. Ние и Румъния от 2007-ма имаме отделно наблюдение, което е унизително и това остана, за нещастие“, коментира в предаването  „Преди всички“ Иванка Иванова, съветник на президента Румен Радев по правните въпроси.

Вчера Европейската комисия огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на съюза. България е критикувана за борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаките срещу журналисти.

„Сега сме вероятно с два доклада, въпреки че ЕК в последния си доклад по механизма за сътрудничество и проверка каза, че ще очаква прекратяването на механизма, но за това няма формално решение", посочи още Иванова, според която „проблемите с доклада от вчера са много".

Най-положителното около този доклад Иванка Иванова вижда в активния начин по който ЕС придава тежест на всички констатации, които са ни известни и са направени в рамките на органите на Съвета на Европа – изпълнението на осъдителните решения срещу държавите-членки, които са постановени от Европейския съд за правата на човека, препоръките на Греко-групата за борба с корупцията, препоръките на Венецианската комисия по отношение на промени в основните закони.

"Всичко това става рязко много по-важно политически. От вчера ЕК го е сложила на пътя към реализиране на тъй наречената „ядрена клауза“ – член 7 от договора за ЕС, където тя има възможност да започне процедури срещу държавни членки, в които риск от нарушаване на основните ценности, включително върховенство на правото, или има констатирано тежко нарушение“, обясни още съветникът на президента по правните въпроси.

Във връзка с констатацията в доклада за липсата на отчетност на главния прокурор Иванова заяви:

„Имаме системен проблем в липсата на ефективно разследване, в хипотезите, в които има полицейско насилие или откровено нежелание на прокуратурата да разследва конкретни престъпления. За това ние нямаме механизъм да противодействаме.“

Брюксел или Венецианската комисия не може да напише законите и нова Конституцията. Те трябва се обсъдят със собствена общност“, отбеляза още Иванка Иванова пред БНР. По думите й докладът посочва нещата, които трябва да бъдат променени.

„В него има посочени и добри практики от други държави, които ние можем да ползваме и да ги адаптираме към българските условия. Но докладът не дава конкретни решения. Това е решение на националните правителства. Всичко, което този доклад постига е, че дава инструмент на опозицията, на гражданските общества, на медиите да питат по конкретните теми какво ще се направи“, подчерта Иванка Иванова.

„Но от години политическата конфигурация у нас е такава, че не могат да бъдат генерирани политически мнозинства за смислена реформа в съдебната система и за реформиране на прокуратурата. Големият въпрос е каква да е дефиницията за честите нарушения на върховенството на закона, за да може покриват едновременно ситуацията в Полша, Унгария и Румъния, в някои от южните държави от ЕС. Излизането с една обща дефиниция и обща процедура ще бъде ключовият въпрос следващите няколко месеца, но това мислене е вече е вкарано в общата финансова рамка – 2021 – 2027 година“, обобщи Иванова.

Антикорупционният фонд: Докладът ясно показва поводите за тревога
"Докладът на Европейската комисия ясно показва поводите за тревога от състоянието на съдебната система и борбата с корупцията в България". Това посочват в позиция до медиите от Антикорупционния фонд. „Докладът не завършва с препоръки, но поставя проблеми, на които институциите в България трябва да дадат ясен отговор. Такъв отговор изискват и българските граждани“ , пише още в позицията на Антикорупционния фонд.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Димовски при получаването на наградата.

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за роман на годината "13 века България"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..

публикувано на 19.05.25 в 21:11
Трамвайните релси по ул.

Наземният транспорт в София възстановява работа

Тази вечер се очаква да бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци".  Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От..

публикувано на 19.05.25 в 20:42
Паркирани трамваи в депо

Икономическата рамка за столичния градски транспорт за 2025-а влиза за гласуване в СОС на 29 май

Комисиите по финанси, икономика и транспорт в Столичния общински съвет заседаваха днес четири часа, за да приемат положително становище относно увеличението с 300 лева на заплатите в градския транспорт.  Заседание на три комисии в СОС за икономическата рамка на градския транспорт за тази година Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за..

публикувано на 19.05.25 в 20:24
Кметът на столицата Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа пред сградата на Столичната община - 19 май 2025 г .

Васил Терзиев: Битката е - когато срещу нас се играе мръсно, ние да играем твърдо, но с благородство

Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..

публикувано на 19.05.25 в 19:32

Синдикатите: Утре ще има транспорт в София

От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване  в страницата на синдиката във Фейсбук,  председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...

публикувано на 19.05.25 в 19:15
Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония.  Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..

публикувано на 19.05.25 в 19:05

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..

публикувано на 19.05.25 в 18:29