Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръща ли се култът към личността през татуировките

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ликът на вожда върху кожата на гражданина? Липсва ли на някого култът към личността?

През 2009 година русенската поетеса Венета Бакалова възпя Бойко Борисов в ода за генерала. Три години по-късно, пак в Русе Спиро Янкулов преобрази предния капак на опела си с лика на премиера Бойко Борисов. През февруари 2017 година готвачът Станислав Василев от Пловдив пък татуира на едната си ръка Борисов. Северин Иванов от Русе е фен на Слави Трифонов. На ръката си той има татуирано името на неговата компания, а на гърба си носи тениска с образа му.

„В Слави ми харесва, че е много толерантен човек, който помага. Амбициозен, сериозен човек. Този човек е уникален, за мен. Той ми е свирил на бала. От малък си го харесвам, имам дискове негови, лично подарък от него. С политика аз не се занимавам, не ме вълнува. Мен ме интересува неговото шоу, неговото предаване. Неговата партия не ме вълнува, не ме интересува“, споделя Северин в предаването „Хоризонт до обед".

Разликата между популярния идол и политическия идол е властта, затова буди тревожност превръщането в кумир на политически лица, смята доц. Валентина Георгиева, преподавател по история и теория на културата. 


Имаме сливане между популярно и политическо. Слави Трифонов първо беше нещо като културна икона на цяло едно поколение – популярен музикален изпълнител, шоумен… Господинът (от репортажа в първия звуков файл - бел. ред.) ясно казва, че татуировката му е отпреди три месеца, след като Слави Трифонов ясно даде заявка, че ще влезе в политиката. Той взе това решение да капитализира влиянието, което упражнява върху гражданите и да го превърне в политическо влияние“, коментира доц. Георгиева.

Така от невинен, забавен, привлекателен и шеговит, когато е на сцената, култът към една личност вече може да заплашва демокрацията, когато се превърне в политическо лице, смята изследователката. „Демокрацията може да се превърне в еднолично управление. Тук вече паралелите са други. Да си татуираш премиера е като да си татуираш лика на лидера на една идеология.“

„Когато не виждаме лика на лидера си постоянно, както виждаме, да кажем, британската кралица по всички марки и монети или както виждаме портрета на редица тоталитарни лидери да присъства като взор в сградите на публичните институции на много държави – когато не го виждаш достатъчно, изпитваш необходимостта да го татуираш на собствената си кожа“, посочи преподавателката.

Има връзка между социалния профил и залитането към популизма, доказва изследване, цитирано от доц. Валентина Георгиева. „От друга страна бих казала, че всеки човек има надежда за добро управление. Вярванията ни за това кой ще ни донесе добро управление могат да бъдат въплътени в една личност.“

Още по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40